2013. december 28., szombat

BÚÉK 2014!



Happy New Year!

С Новым Годом!

Ein Gutes Neues Jahr!

Bonne Année!

2013. december 27., péntek

Borleves habgombóccal


Ha karácsony, akkor borleves. Nálunk borlevessel és egy pohár pezsgővel veszi kezdetét az ünnepi vacsora. Habgombóccal készítve, esetleg tejszínnel gazdagítva pedig desszertként is megállja a helyét. Pillanatok alatt elkészül, kezdő háziasszonyok is bátran megpróbálkozhatnak vele. A siker garantált.


Hozzávalók: 0,5 l fehér száraz, jó minőségű bor (hárslevelű, cserszegi fűszeres...), 0,5 l víz, 2 tojássárgája, 100 g porcukor, fahéj, 3-4 szegfűszeg, 1 csillagánizs, citrom- és narancshéj, fahéj

Elkészítés:
A tojások sárgáját keverjük habosra a porcukorral, tegyük bele a fűszereket, öntsük fel a borral és a vízzel. Mérsékelt tűzön, hogy a tojások össze ne fussanak, állandóan kavargatva, forrásig melegítsük. Levéve a tűzről, kézi habverővel habosítsuk tovább! Csészében, vagy poharakban tálaljuk. 



Készíthetjük úgy is, hogy a tojásos cukorhoz tejszínt keverünk, és azután öntjük fel a borral és a vízzel. Így már majdnem madártej – borral gazdagítva. Igazán különleges desszert lehet. A habgaluska is sokat dob rajta. Ezt most micróban készítettem, gyors, egyszerű, csak ajánlani tudom. A felvert tojáshabból vizes kanállal formázzunk gombócokat,és micrózzuk 900-1000 W teljesítményen 40-50 mp-ig. Gyümölcstisztítóval faragjunk rá csokiforgácsokat. 






2013. december 20., péntek

Csokoládés alma

 

A sütemények, torták mellett általában gyümölcs is kerül az ünnepi asztalra. Mindig az a kérdés, hogy milyen formában. A szőlővel, fügével, eperrel, málnával, egyéb apró, csonthéjas gyümölccsel nincs is gond, a probléma a nagyobb gyümölcsök tálalásával van.
Narancsból, mandarinból, kiviből, ananászból csodás gyümölcssaláták készíthetők, almát, körtét, őszibarackot grillezhetünk, bundázhatunk. De nagyon egyszerűen és gyorsan elkészíthetők ezek a csokoládéba mártott almaszeletek is. Nálam ez nagy kedvenc.

Elkészítés:
Az almát vágjuk cikkekre, és magházát eltávolítva, szeletekre. Cseppentsük rá citromlevet, hogy ne barnuljanak meg. 100 g csokoládét vízgőz fölött olvasszunk fel, tegyünk bele 50 g vajat, olvasszuk össze, és mártsuk bele az almacikkeket. Rácson hagyjuk lehűlni. Szórhatunk rá dekorcukrot. 

Szerintem legalább 75 %-os keserű csokoládéval a legfinomabb.


2013. december 19., csütörtök

Fogas és garnéla - nem csak karácsonyra


Most ezt kóstoltuk meg a Bock Bisztróban: céklalében pácolt fogas fehér polentával, citrommal.


 

Fűszeres garnéla, héjában sült krumplival, grillezett naranccsal.



Ezek a fogások a karácsonyi „halas menübe” is jól beilleszthetőek, vagyis halak, de egy kicsit másképp.

 

Az előétel cékla erőleves tojáskocsonyával, a desszert pohárban felszolgált céklás tiramisu volt.

2013. december 18., szerda

Ha karácsony, akkor hal? Hal (is)


Így advent közepén sokunkban felmerül a kérdés: ha karácsony, akkor hal? Is. De adódik a következő kérdés, miért? A szentestei halevés szokása vallási okokra is visszavezethető, de a néphagyományban is megtalálható, úgyanis a karácsonyi asztalra kerülő ételek legtöbbjének szimbolikus üzenete volt/van. A halpikkelyek sok pénzt, bőséget ígérnek a ház népének, és a hal – gyors mozgása miatt – a család előrehaladását is jelképezi.

A karácsonyi népszokásokról, hagyományokról itt található bővebb információ.
A karácsonyi halevés szokása sok európai országban megtalálható. Magyarországon a halleves/halászlé és a sült hal fogyasztása a legelterjedtebb, az oroszoknál a lazaccal és kaviárral töltött blini, a németeknél a pirítóssal tálalt kaviár, a svédeknél a lutfisk nem hiányozhat az ünnepi menüből.



Nálunk a karácsonyi asztal elmaradhatatlan előétele a borleves, melyett az idén blansírozott hagymával töltött pisztráng követ.
De ez a lazac, vajban sütve, fokhagymával is kitűnő választás lehet. Gyorsan elkészül, fűszerezése minimális, gyakorlatilag elronthatatlan, csak a sütési idő helyes megválasztása a kritikus pont, mert túlsütve, kiszárítva élvezhetetlen. A halak sütésénél, grillezésénél a sütési idő a hal vastagságától függ, ez általában 2,5 cm-ént 4 perc.

Elkészítés:
Sütés előtt pár perccel a halat sózzuk be. A serpenyőben hevítsük fel a vajat, helyezzük bele a halat. A sütést a hal bőrös felén kezdjük, a sütési idő felénél fordítsuk meg, ekkor dobjuk mellé a megtisztított fokhagyma gerezdeket, és még egy pár kocka (1x1 cm) vajat.
Tálaljuk a sült fokhagymával és citromszeletekkel, megszórhatjuk rózsaborssal. Kitűnő hozzá a héjában sült vagy a főtt burgonya, de tálalhatjuk bazsalikomos kuszkusszal is.


2013. december 5., csütörtök

Sült káposzta rózsaborssal


A káposzta a szegények „doktora” – tartják évszázadok óta, már az ókorban is orvosságként használták. Magas C-vitamin tartalmát még savanyítás után is megőrzi, fogyasztása roppant egészséges. A hagyományos savanyított káposzta elkészítése nem mindenhol, és nem mindenkor megoldható, ezért jó alternatívája lehet a kovászos káposzta. Káposztasaláta készíthető friss és savanyított káposztából egyaránt.
A saláták kitűnő kiegészítője a dió, az alma, hagyma, a különböző olajok. A káposztaleves pedig, mint fogyókúrás étel, lassan fogalommá válik. A közismert párolt káposzta helyett jó választás lehet ez a sült káposzta. Elkészítése egyszerű, gyors, és igazán különleges.

Hozzávalók: 1 fej káposzta 2-3 gerezd fokhagyma, 5 cl olívaolaj, kristálysó, tarka bors, rózsabors, római kömény

 


Elkészítés:
Vágjuk a káposztát 8-10 mm vastag szeletekre, majd fektessük sütőpapírral bélelt tepsire. Keverjük össze az olajat a kinyomott fokhagymával, és egy ecset segítségével kenjük meg a káposztaszeletek mindkét oldalát a fokhagymás olajjal. Daráljuk rá a sót, a tarka borsot és a római köményt. Előmelegített sütőben 190°C fokon, alsó-felső sütésen süssük 15-18 percig a szeletek vastagságától függően, majd grillezzük még 5-6 percig, amíg szépen megpirul. Akkor jó, ha nincs túlsütve, még roppanós.

Tálaláskor morzsoljunk rá rózsaborsot. Cseppenthetünk rá kevés citromlevet vagy tokaji borecetet.


2013. december 1., vasárnap

Egy gyors előétel – füstölt pisztráng lime-mal és rózsaborssal


Ahogy már többször említettem a halak „nagy barátja” vagyok: sütve, főzve, füstölve, nyersen... 

Ha vendéget várok és egy gyors, könnyen elkészíthető előételt akarok az asztalra tenni, akkor a füstölt hal – legyen az lazac, pisztráng, laposhal, vajhal, tokhal, tintahal, makréla – nálam, mint hideg előétel, „mindent visz”. Persze, az aktuális menübe illesztve. Pár szelet, vagy csík füstölt hallal, főtt tojással feldobható bármilyen saláta, még a sima krumplisaláta, vagy az újkrumpli is.
A füstölt halak tálalhatók avokádóval, kapribogyóval, olívabogyóval, citrommal, lime-mal, és természetesen nagyszerű hozzá a kapor is. 


A kísérletezés jegyében most rózsaborsot morzsoltam füstölt pisztrángra, és lime-cikkekkel tálaltam. Elsőre talán furcsának tűnik, de mit mondjak, nem rontotta el. Szerintem a halakhoz megy a bors, és természetesen a bor (is) ... A füstölt halakhoz passzol a lime, a citromnál kicsit fanyarabb íze miatt, de természetesen tálalhatjuk citrommal is.
Nagyon jók a zöld fűszeres kéregben sütött halak is. A kéreg lehet simán zöld bors vagy tarka bors is. A fekete bors már szerintem túl intenzív, ezért nem igazán ajánlható.





2013. november 26., kedd

Vaníliás kuglóf


A kuglóf egy formában sütött, vaníliával, mazsolával, kakaóval ízesített barázdált oldalú sütemény. Mivel a viszonylag nagy formába nagy tömegű tészta kerül, szükség van a sütőforma közepén lévő „kéményre”, amely lehetővé teszi, hogy a tészta tökéletesen átsüljön - ez a „kürtő” adja a sütemény jellegzetes formáját.

Hozzávalók: 300 g liszt 100 g vaj, 100 g cukor, 1 csipet só, 2 tojás, 250 ml tej, 1/2 tasak sütőpor 2 tk vaníliakivonat vagy 1 tasak bourbon vaníliás cukor, 1 citrom lereszelt héja

Elkészítés:
Keverjük habosra a szobahőmérsékletű tojásokat a cukorral, a vajjal és a sóval. Reszeljük bele a citromhéjat, adjuk hozzá a vaníliakivonatot, az átszitált, sütőporral elkevert lisztet és végül tejet. Keverjük simára, és pihentessük a tésztát 20-30 percet. Ezután a masszát töltsük vajjal jól kikent és liszttel vagy zsemlemorzsával megszórt sütőformába. A szilikon formánál ez a lépés elmarad.
Előmelegített sütőben, 170°C fokon, süssük a kuglófot 50-60 percig, amíg aranybarnára pirul. Hogy megsült-e, tűpróbával ellenőrizzük. Ha szükséges, még süssük néhány percet. Sütés után pihentessük a kuglófot a formában 10-15 percet, a formából kivéve, rácson hagyjuk kihűlni. A kuglófra készíthetünk cukor-vagy csokimázat, de „csak”porcukorral megszórva is tökéletes. Aki szereti rakhat bele mazsolát...

2013. november 25., hétfő

Sajtos mini tekercsek


Ünnepek közeledtével már el kell gondolkoznunk mit is süssünk, főzzünk, mi kerüljön az ünnepi asztalra. A nyilván népszerű apró sütemények, linzerkarikák, mézes kekszek sorából nem maradhatnak ki a sós-sajtos, a sós-köményes rágcsálnivalók, perecek, stanglik sem.
Ha marad időnk és kedvünk érdemes elkészíteni ezeket a csodás mini sajtos tekercseket is, melynek különleges receptjét Debrecenből kaptam. Nem a legegyszerűbb elkészíteni, de megéri a fáradságot, igazán finom, főleg frissen, langyosan. Szerintem.



Hozzávalók: 350g liszt, 120 ml tej, 100 g tejföl, 1 tojás, 150 g vaj, 15 g friss élesztő, 2 mk só, 1 csipet cukor, 100 g sajt

Elkészítés:
Langyosítsuk meg a tejet, adjuk hozzá a cukrot, „futassuk” fel benne az élesztőt. Közben morzsoljuk el a lisztet a vajjal. Ezután keverjük a lisztes vajhoz a tojást, a tejfölt, a felfuttatott élesztőt, és alaposan dolgozzuk ki. A megszokottól lágyabb tésztát kapunk. Kelesszük duplájára. A megkelt tésztát osszuk hat egyenlő részre, és formázzunk belőle cipókat. A cipókat sodorjuk hengerré, és készítsünk belőle diónyi gombócokat. A gombócokat nyújtsuk (a gyúródeszkát nem szabad lisztezni) vékony levél formájúvá, lazán tekerjük fel, és rakjuk sütőpapírral bélelt tepsire. A tetejét kenjük meg tojással, és szórjuk meg reszelt sajttal. A tekercseket pihentessük 20 percet, és utána előmelegített sütőben, 190°C fokon süssük szép pirosra, ez kb. 25-30 perc. Ebből a mennyiségből 48 darab mini tekercs készült.



2013. november 19., kedd

Sült padron - igazi spanyol különlegesség


A padron egy kis méretű, zöld paprika, amit hirtelen olívaolajban sütve, nagy szemű sóval (sóforgáccsal) megszórva tapasokhoz tálalnak. Nevét a spanyol Padron nevű helységről kapta. Van köztük édes, erős és ez általában akkor derül ki, amikor beleharapunk.
Érdemes elkészíteni, pillanatok alatt kész, és feldobhatjuk vele a partit.


Hozzávalók: személyenként 4-5 darab padron, a sütéshez olívaolaj, a tálaláshoz nagy szemű só

Elkészítés:
Forró, bő olajban süssük a paprikákat, kb 1 percig. Szedjük papírtörlőre, tálaljuk azonnal, sóval megszórva.
Nagyon különleges és finom! Olyan gyorsan elfogyott, mire „észbe kaptam”, hogy le kéne fotózni, csak három darab maradt....
A paprikákért és a sütési tanácsért köszönet a Horánszky utcai Padron Tapas Bárnak




2013. november 17., vasárnap

Gorgonzola mártás


A gorgonzola híres olasz belsőpenészes, tehéntejből készült sajt, nevét Gorgonzola nevű faluról kapta. Szerintem ettől csodálatosabb sajtmártás nincs, és nemcsak tésztákhoz kitűnő. Igazi mártogatós lehet, már „majdnem” fondue, chipsekhez, zöldségekhez, grissinihez, baguette-hez, kenyérhez. Pillanatok alatt elkészül, zöldfűszerekkel variálhatjuk kedvünk szerint, egy kitűnő bor pedig tökéletes választás mellé. Igazi parti „kellék”.
A mártás állaga akkor jó igazán, ha szinte „bevonja” majd a tésztát, vagy amit belemártunk.

Hozzávalók: 100 g gorgonzola, 200 ml tejszín, 1 hagyma, 1-2 cikk fokhagyma, extra szűz olívaolaj, só, bors, szerecsendió, petrezselyemzöld, bazsalikom-, és/vagy korianderlevél

Elkészítés.
Egy serpenyőben az olívaolajon pároljuk meg az apróra vágott hagymát és fokhagymát. Adjuk hozzá a tejszínt és mérsékelt tűzön forraljuk össze. Ezután csökkentve a főzési hőmérsékletet, a tejszínes hagymához adjuk hozzá a gorgonzolát, és állandóan kevergetve a mártást addig forraljuk, amíg a sajt elolvad. Nagyon fontos, hogy mindig a forró tejszínbe tegyük a sajtot és nem fordítva. A tűzről levéve daráljunk rá sót, színes borsot, reszeljünk rá szerecsendiót. Keverhetünk hozzá apróra vágott petrezselyemzöldet, koriandert, oregánót, bazsalikomot, ízlés szerint.


2013. október 31., csütörtök

Crème brûlée


A Crème brûlée népszerű és viszonylag könnyen elkészíthető desszert. A lágy vaníliakrém és a karamellizált cukor kontrasztja teszi varázslatossá, és méltán híressé.

Hozzávalók: 400 ml tejszín, 1 vanília rúd, 75 g kristálycukor, 4 tojás sárgája, plusz cukor a tetejére

Elkészítés:
Adjuk a tejszínhez a vanília kikapart magját és héját (ez utóbbit aztán távolítsuk el), és forraljuk fel. Egy kézi habverővel keverjük habosra a tojássárgákat a cukorral. Öntsük a meleg tejszínt lassan a tojássárgákra, és mérsékelt tűzön, állandóan kevergetve hagyjuk néhány percig sűrűsödni, ügyelve arra, hogy fel ne forrjon (sima puding állagú krémet kell kapnunk).
Melegítsük elő a sütőt 150°C fokra. Töltsük meg a tálkákat kétharmadig a krémmel, helyezzük sütőtepsire, melybe öntsünk annyi meleg vizet, hogy a tálkák magasságának feléig érjen, és süssük a sütő középső rácsán 40-45 percig. Hagyjuk szobahőmérsékleten kihűlni, takarjuk le fóliával, majd tálalásig tegyük a hűtőbe. Tálalás előtt, szórjuk meg kristálycukorral, barna-vagy nádcukorral, melyet karamellizáló pisztollyal égessünk rá (karamellizáljuk).

 

2013. október 28., hétfő

Körtepite dióval, csokival


Szebbnél szebb körték „mosolyognak” ránk a piacon. Nyersen, grillezve, dzsemnek, mindenféleképpen finom, süteményekhez is kitűnő. Csodásan kombinálható édessel, sóssal, nagyon jó hozzá a dió, a mogyoró, a mandula... Nagy kedvencem a különleges tárkonyos körtedzsem. A sós-édes kombináció egyik nagyszerű párosítása a körte-kecskesajt, vagy a körte-füstölt hal.


Ez a pite a mandulás körtetorta „továbbfejlesztett” vagy inkább leegyszerűsített változata. Igazán finom lett, elkészítése egyszerű, csak össze kell rakni.

Hozzávalók:
a tésztához: 200 g liszt, 100 g vaj, 50 g porcukor, 1 tojás, 1 tojás sárgája, 1 csipet só, vaj a forma kikenéséhez
a rávalók: 4 körte, 100 g körtedzsem, 100 g dió, 50 g étcsokoládé, pár csepp citromlé, 1 mk vaníliakivonat és 1 tk nádcukor

Elkészítés:
Először készítsük el a tésztát: keverjük az átszitált liszthez a porcukrot, a sót, morzsoljuk össze a kis kockára vágott vajjal, és adjuk hozzá a tojást. Gyorsan dolgozzuk össze cipót formálva, fóliába csomagolva egy órára tegyük a hűtőbe. Vajas tészta készítésénél alapkövetelmény, hogy hideg anyagokkal és gyorsan dolgozzunk.



A hűtőből kivéve a tészta 3/4 részét nyújtsuk ki, helyezzük kerek kivajazott, lepényformába úgy, hogy pereme is maradjon a tésztának a sütőtál oldalán. Így, ha elkészül, mint egy torta, szeletelhető. A tésztát villával szurkáljuk meg, nehogy felpúposodjon. 180°C előmelegített sütőben 5 perc alatt félig süssük meg.
Közben a körtéket hámozzuk meg, magházukat távolítsuk el, vágjuk vékony szeletekre, cseppentsünk rá citromlevet, hogy meg ne barnuljanak, keverjük hozzá a vaníliát és a cukrot. A diót száraz serpenyőben kicsit pirítsuk meg (barna héja ezután egyszerűen ledörzsölhető), és mozsárban törjük durva darabokra. A csokoládét vágjuk forgácsokra (én ehhez zöldségtisztítót használok).
A félig megsült tésztát kenjük meg a körtedzsemmel, rakjuk rá a felszeletelt vaníliás, cukros körtét, szórjuk rá a darabolt diót, a csokiforgácsokat, és végül almareszelőn reszeljük rá a tészta fennmaradó 1/4 részét.
Előmelegített sütőben, 180°C fokon süssük 20-25 percig.



2013. október 25., péntek

Grillezett cukkini és gomba


Még mindig cukkini... . Nagy kedvencem a grillezett mellett, a palacsintatésztában, vagy hasábban sütött cukkini. A cukkini grillezhető karikára, vastagabb vagy vékonyabb szeletekre vágva. Én ez utóbbit alkalmazom gyakrabban, szebb, dekoratívabb, és ezért talán finomabb is. Pontosabban szerintem azért, mert a vékony szelet pillanatok alatt megsül, és roppanós marad. Szeletekre vágott grillezett gombával csodás előétel.



Hozzávalók: 2-3 cukkini, 300 g gomba, frissen őrölt bors és só, citrom, olívaolaj

Elkészítés:
A cukkinit héjastul hosszában gyaluljuk le, pár percre sózzuk be. Sütés előtt a cukkinikról a sót papírtörlővel töröljük le, és grillserpenyőben oldalanként 1-2 perc alatt süssük meg. Ugyanígy járjunk el a gombával. Tálaláskor daráljunk rá színes borsot és kristálysót, locsoljuk meg chiliolajjal és citromlével. Melegen és hidegen is kitűnő, különböző zöldfűszereket (menta, koriander, kakukkfű,...) tépkedve rá, különösen izgalmassá tehető.