2011. április 30., szombat

Epres-mandulás torta

 
Itt van végre az eperszezon, a piacokon megjelent a hazai eper, ez az első gyümölcs, ami friss és igazán finom. Már csak gyönyörű színével is csábít valami finomság elkészítésére: az egyszerű turmixtól kezdve, a különböző mousse-ig, tortákig, vagy csak úgy magában. Én most ezt az epertortát készítettem el, igazán finom lett.
Egyszerű piskóta alapot kicsit felturbóztam őrölt mandulával, ami annyit jelent, hogy a liszthez hozzákevertem 5 dkg héjas, őrölt mandulát. Közben megfőztem a vaníliapudingot, melyet 5 dkg vajjal sűrítettem be. Miután minden kihűlt, a piskótalapot kettévágtam, az alsó lapot megkentem a pudingkrémmel, megszórtam pirított mandulaszeletekkel, ráraktam a felszeletelt epret, erre rátettem a másik piskótalapot, melyet szintén megkentem a krémmel, a fotón látható módon ráraktam az eperszeleteket és megszórtam a mandulaszeletekkel.
Az eper és a mandulaszeletek mennyisége (ízlés szerint) nálam 100 g mandulaszelet, melyet zsiradék nélküli serpenyőben pirítottam és 30 dkg eper volt. 


2011. április 26., kedd

Торт „Павлова”


Это настоящий праздничный торт, не всеобще известен, но стоит приготовить, потому что не сложный и очень вкусный. Это на самом деле – корж-безе, который украшается сверху взбитыми сливками и разными ягодами. Ягоды могут быть разные, но в оригинальном варианте, созданном в Новой-Зеландии в честь русской балерины Анны Павловой, использовали клубнику и киви.

Ингредиенты:

- белки яичные 4 шт.
- сахар пудра 150 г + 2 ст.л. для сливок
- экстракт ваниль 1 ч.л.
- уксус винный, белый 1 ч.л.
- кукурузный крахмал 1 ч.л.
- сливки 200 г
- клубника 250 г
- киви 3 шт.

Приготовление:
Белки взбивать миксером, понемногу добавляя сахарную пудру. Добавить просеянную муку и уксус, которые осторожно перемешать ложкой, не взбивая. Разогреть духовку до 130°С. Противень застелить листом пергамента, начертить на нем круг диаметром 20 см. Перевернуть лист и выложить на круг белковую смесь. Выпекать торт 75 мин. Корж остудить в выключенной духовке, в течение двух часов при немного открытой дверце. В результате этого получится снаружи твердый, а внутри мягкий, кремовый корж. Такой корж можно приготовить на день раньше, но украшать сливками и фруктами нужно непосредственно перед подачей на стол. Сливки с сахаром и с ванилью взбить в пену. Киви очистить от кожуры, клубнику вымыть и все нарезать ломтиками. Торт украсить взбитыми сливками и нарезанными фруктами.

 

2011. április 25., hétfő

Pavlova - óriás habcsók


Ez egy igazi ünnepi torta, nálunk kevésbé ismert, de érdemes elkészíteni, mert viszonylag egyszerű és nagyon finom. Lényegében egy óriás „habcsók” (meringue) tejszínhabbal és gyümölccsel. A felhasznált gyümölcsök nagyon sokfélék lehetnek, de az eredeti torta kivivel és eperrel készült Anna Pavlova híres orosz balerina tiszteletére.
Úgy tartják, hogy az első tortát az 1920-as években készítették a balerina egyik ausztráliai és új-zélandi turnéja alatt vagy után. Vita volt arról is, hogy Ausztrália vagy Új-Zéland a Pavlova hazája, de a „kutatások” az mutatják, hogy Új-Zéland.

Hozzávalók: 4 tojásfehérje, 15 dkg porcukor+2 ek a tejszínhez, 1 tk vaníliakivonat vagy aroma, 1 tk fehér borecet, 1 tk kukoricakeményítő, 200 ml tejszín, 250 g eper, 3 kivi

Elkészítés:
Robotgéppel a tojások fehérjéből kemény habot vertem, kanalanként adagolva hozzá a porcukrot, utána fakanállal hozzákevertem az ecetet és a kukoricakeményítőt.
Közben előmelegítettem a sütőt, 130 °C-ra. Egy sütőpapírra ceruzával 20 cm átmérőjű kört rajzoltam, a papírt megfordítottam és erre ráraktam a kemény habot, eligazgattam, hogy szépen fedje a kört és a sütőben 70 percig sütöttem. Ezután, a sütőt kikapcsolva, az ajtaját egy fakanállal kitámasztva a habcsókot a sütőben hagytam lehűlni. A lassú lehűtés eredményeképpen kívül a hab megkeményedett, de a belseje lágy, krémes maradt. Az így elkészített habcsók hűvös helyen 1-2 napig is tárolható.
Tálalás előtt a tejszínhabot a két kanál cukorral és a vaníliakivonattal kemény habbá vertem és a gyümölcsökkel együtt a kész alapra raktam.

2011. április 22., péntek

Grillezett laposhal-steak korianderes fűszervajjal


Mint már korábban is írtam, fontos szerepet szánok a halaknak az étkezésben, heti egy-két alkalommal nagyon javasolt a fogyasztásuk. Most egy nagyon szép szelet laposhalat (halibut) grilleztem, de szerintem elkészíthető más halból is.


Hozzávalók: 1 szelet hal (35 dkg), 50 g vaj, 1 csokor friss koriander, 2 cikk fokhagyma, 1/2 chili paprika (mag nélkül), só, bors 

A páchoz: 2 ek olívaolaj, 1 ek citromlé, 2 ek worcestershire szósz

Elkészítés:

A halat két órával a sütés előtt sóztam, borsoztam, és az olívaolaj, worcestershire szósz, citromlé keverékbe raktam, melybe még egy kevés apróra vágott koriandert is tettem. 
A vajon mérsékelt tűzön 1 percig sütöttem a fokhagymát, rátettem a maradék apróra vágott korianderlevelet, a kis kockára vágott paprikát és még 1 percig sütöttem.
Ezután egy grillserpenyőben megsütöttem a halat, 4-5 perc oldalanként, közben folyamatosan locsoltam a fűszeres vajjal.
Ez a hal köret nélkül is nagyon finom, de tálalható különböző salátákkal, citrom- vagy lime-szeletekkel.

2011. április 21., csütörtök

Tonhalas szendvics


A partifalatok bejegyzésben már említettem a tonhalkrémet, melyet most szendvicsre kentem és az alábbiak szerint készítettem el. Nagyon egyszerű és gyors uzsonna vagy vacsora is lehet.
A mennyiségek attól függnek, hány darab szendvicset akarok készíteni.

Hozzávalók: 100 g tonhal, 1 ek majonéz, 1 kk mustárt, 1-2 főtt tojás, só, bors, frissen vágott kapor, zöldhagyma, chili paprika, póréhagymacsíra

Elkészítés:
A tonhalat lecsepegtettem és egy tojás sárgájával együtt villával összetörtem. Hozzákevertem az apró kockára vágott tojásfehérjét, a majonézt, a mustárt, a vágott kaprot, sóztam, borsoztam és egy órára a hűtőbe tettem. Ezután a lehűtött tonhalkrémet az előkészített kenyérszeletekre kentem. Bagettel is kitűnő. A szendvicsek egyik felére póréhagymacsírát raktam, a másik felére pedig zöldhagymát és chili paprikát.

 

2011. április 19., kedd

Gombasaláta vargányából


A saláták sorában fontos szerep jut a gombasalátáknak, mivel ezek már a fehérjepótlást is megoldják. Ez a saláta is kitűnő csemege, nemcsak vegetáriánusoknak, de előételnek, vagy talán egy könnyű vacsorának is bármikor megfelel.A jó gomba nálunk meglehetősen problémás dolog, főleg télen, mert az állandóan kapható csiperke, szerintem, nemigen rendelkezik magas élvezeti értékekkel.
 
Talán még a laskagomba is jobb választás, de már egyre több helyen kapható a különlegesebb ízű, illatos shiitake gomba. Azonban kedvenc gombám a vargánya, szezonban gyűjteni is szoktuk, ha nem találunk eleget, akkor veszünk a piacokon, hogy télére is el tudjunk tenni belőle. Ennek két módja van, a szárítás és a konzerválás. Ezt a salátát is egy ősszel eltett vargányából készítettem. A gomba maga olyan finom, hogy a salátához csak zöldhagymát és kevés paprikát vágtam, melyet fehér balzsamecettel és dióolajjal locsoltam meg. Csoda finom lett!
Júniusban már megjelenik az első vargánya a piacokon, érdemes kipróbálni. Ha friss gombából készítem, akkor a gombát megtisztítom, megmosom, feldarabolom, sós vízzel leforrázom, leszűröm és marinádot készítek ecetből, cukorból, sóból és fűszerekből (5-6 szem egész bors, 1 szegfűbors, 1 babérlevél), melyben 10 percet főzöm. Ezután a fentiek szerint hagymával, olajjal, esetleg balzsamecettel ízesítem.

2011. április 18., hétfő

Húsvéti kalács


Húsvét közeledtével már el kell kezdeni foglalkozni a húsvéti menüsor összeállításával, a szükséges alapanyagok beszerzésével, természetesen, ha nem wellness-hétvégében gondolkodunk, és fáradságot nem sajnálva vendégül látjuk rokonainkat, barátainkat. És, ha rászánjuk magunkat valami hagyományos dolog elkészítésére is, akkor ez lehet a húsvéti fonott, tejes kalács mazsolával.
Nagymamám kipróbált receptjét közlöm, a mennyiségek egy nagy család húsvétjára vonatkoznak, melyek természetesen arányosan csökkenthetők.

Hozzávalók: 1 kg liszt, 8 dkg cukor, 10 dkg vaj, 3-4 tojás sárgája, 9 dcl tej, 3 dkg élesztő, 1/2 kk só, mazsola

Elkészítés:
Az élesztővel, 3 ek liszttel, 1 dcl langyos tejjel kovászt készítek. Egy keverőtálban az átszitált lisztet összekeverem, a maradék langyos tejben feloldott cukorral, két tojás sárgájával, a sóval és hozzáadom a közben elkészült kovászt. A tésztát alaposan kidagasztom, a megolvasztott vajat a dagasztás vége felé adagolva a tésztához, majd liszttel megszórva, letakarva meleg helyen kb. 1 óra alatt duplájára kelesztem. Lisztezett deszkára borítva gyengéden átgyúrom, hozzáadom a mazsolát, részekre osztom, attól függően, mekkora formákban akarom sütni, és egy részéből pedig díszítő fonatot készítek. A sütőformákat nem töltöm tele, mert még ott is kelesztem 30 percet.
A díszítéshez használjuk a fantáziánkat.
Közvetlen a sütés előtt a tészta tetejét megkenem egy-két tojás sárgájával és 200 °C előmelegített sütőben mintegy 45 perc alatt aranybarnára sütöm. A forró kalácsot a sütőből kivéve langyos vízben elkevert 1 ek cukorral megkenem, melytől csodásan fényleni fog. 

 

2011. április 17., vasárnap

Zöldségleves - Minestrone



A levesek közül a zöldségleves az, amelynél óriási szerepet játszik a fantázia, mert a variációs lehetőségek sora végtelen. Szerintem. Egyik nagy kedvencem a minestrone, amely nem más, mint olasz zöldségleves, szezonális zöldségekből, rizs vagy valamilyen tészta hozzáadásával.

De ez az elnevezés is egy egész sor levest takar, a lényeg, hogy kis kockára vágott zöldségekből áll. Az alapzöldségek (cukkini, hagyma, szárzeller, burgonya, káposzta, sárgarépa, paradicsom) mellett bővíthető és variálható a felhasznált zöldségek sora.
Most egy egyszerű zöldséglevest ajánlok, ez az én „minestrone-variációm”, tészta és rizs nélkül.

Hozzávalók: 2 l csirkealaplé, 2 sárgarépa, 2 burgonya, 1/4 közepes káposzta, 1-2 paradicsom, 1 hagyma, 1-2 cikk fokhagyma, 1 ek olívaolaj
 
Fűszerezés: só, bors, friss kapor

Elkészítés:
A felmelegített olívaolajon üvegesre pároltam a finomra vágott hagymát, rátettem a zúzott fokhagymát és a kockára vágott sárgarépát, 2-3 percig együtt pároltam, utána felöntöttem az alaplével (aki húsalaplét nem használ, vízzel), hozzáadtam a felkockázott burgonyát, a cikkekre vágott paradicsomot és a csíkokra vágott káposztát. Felforraltam és lassú tűzön addig főztem amíg a burgonya és a káposzta megfőtt, 10 perc. Sóztam, borsoztam, és tálaláskor friss kaporral megszórtam.


2011. április 16., szombat

Virágvasárnap - Nagyhét


Húsvét előtti vasárnap, virágvasárnap. Húsvétvasárnap, a keresztények legnagyobb ünnepe, Jézus feltámadását ünneplik, mert számukra feltámadásával bizonyította be Jézus legjobban, hogy Isten.

Egy barátnőmmel nemrég a közelgő húsvétról beszélgettem, a hagyományokról, a szokásokról, a jelképekről és ezzel kapcsolatban, természetesen, szóba került a hit, Jézus és a feltámadás. Arra a következtetésre jutottunk, hogy mivel az elmúlt évek iskolai oktatásának, az egyházi iskolákat leszámítva, nem volt része a biblia megismertetése, és ha ez a családban sem történt meg, akkor nagyon sok embernek a húsvét a sonkáról, a hímes tojásról, esetleg a locsolkodásról, újabban egy wellness-hétvégéről szól.
Pedig a biblia az egyetemes kultúra része, mind az Ószövetség, mind az Újszövetség és Jézus életét pedig, ha másképp nem, hát csodás történetként meg kellene ismerni mindenkinek; hogy Jézus Jeruzsálemben élt, ács volt, ember volt, elárulták, elítélték, keresztre feszítették és meghalt. A hit viszont ott kezdődik, hogy elhisszük, hogy Jézus feltámadt.
Jézus élete az évszázadok során megmozgatta a művészek fantáziáját is. Nem lehet felsorolni a zenei műveket, festményeket, filmeket, melyeket neki szenteltek. Hacsak a magyar vonatkozásúakat nézzük, muszáj megemlíteni Munkácsy Mihály csodálatos Krisztus-trilógiáját, melyet a biblia ismerete nélkül meg sem érthetünk.
Tehát, virágvasárnap, Jézus ünnepélyes bevonulása Jeruzsálembe, ahol Jeruzsálem népe ujjongva ünnepelte a próféták által megjövendölt Messiást, de ugyanők, néhány nap múlva már megtagadták, és akik vasárnap hozsannázva kísérték, pénteken már „Feszítsd meg”-et kiáltottak. A bevonulás emlékére virágvasárnap pálmaágakat - ahol ilyen nem terem - barkaágakat szentelnek, körmeneteket tartanak.
Virágvasárnap kezdődik a nagyhét: nagycsütörtök - az utolsó vacsora, Júdás árulása, nagypéntek - Jézus kereszthalála, nagyszombat - Jézus sírban fekvésének napja és vasárnap, húsvét ünnepe - Jézus feltámadása. 



2011. április 12., kedd

Körtetorta mandulával


A körtetorta ötletét az adta, hogy gyönyörű körtét láttam a piacon és elkezdtem gondolkodni, mi legyen belőle. Mivel már a múlt héten is a mandula volt nálam a sláger, a körtedzsem is adott volt, hát mandulás, körtetortát-lepényt sütöttem.

Hozzávalók:
- a tésztához: 20 dkg liszt, 5 dkg porcukor, 1 tojás sárgája, 10 dkg vaj, 1 ek tejfel, pici só
- a krémhez: 15 dkg mandula, 3 tojás, 10 dkg cukor, 1 vanillincukor, 10 dkg vaj, 3 körte
 

Elkészítés:
A lisztet elmorzsoltam a vajjal, hozzáadtam egy csipet sót, egy evőkanál tejfelt és egy tojás sárgáját. Összegyúrtam és hűtőben pihentettem egy fél órát. A hűtőből kivéve kinyújtottam, egy kerek lepényformába helyeztem úgy, hogy pereme is maradjon a tésztának a sütőtál oldalán. Így, ha elkészül, mint egy torta szeletelhető. A tésztát villával megszurkáltam, nehogy felpúposodjon. 180°C előmelegített sütőben 10 perc alatt félig megsütöttem. Közben elkészítettem a krémet.


A héjas egész mandulát kicsit megpirítottam és durvára őröltem, mixerrel elkevertem a cukrot, vanillincukrot, a mandulát, a vajat, majd hozzákevertem a tojásokat.
A körtéket meghámoztam, magházukat eltávolítottam, félbevágtam és citromos vízbe beáztattam, hogy ne barnuljanak meg.
A krém 2/3 részét a félig megsült tésztára simítottam, erre helyeztem el a körtéket és a maradék krémet a körték közzé töltöttem. 180°C fokos sütőben 35 perc alatt készre sütöttem. A még meleg körtéket körtedzsemmel megkentem. 

2011. április 10., vasárnap

Banános kocka


Nem biztos, hogy a legbonyolultabb süticsodák a legfinomabbak, vagy amelyeket képzett cukrászok képesek csak elkészíteni. Egy egyszerű ötlet is jó eredményt hozhat. Hát ez történt most ezzel a sütivel is.
Lekvárral töltött piskótatekercset szerettem volna készíteni, ezért nagyon vékony piskótát sütöttem, de egy kis malőr csúszott közbe, és elfelejtettem még azon melegében feltekerni. Van egy nagy nagyon vékony piskótám, mi legyen belőle, ez volt a kérdés. Szétnéztem a konyhámban, mi jöhet szóba, volt somlekvár, csoki, banán, ebből lett ez a banános kocka. Nagyon finom lett, a csoki és banán nyerő kombinációnak bizonyult. Legközelebb direkt így csinálom.
Tehát a nagy piskótalapot kettévágtam, a lapok közé somlekvárt kentem, a tetejére csokimázt készítettem és erre raktam a banánkarikákat. Díszítésnek csokocsíkokat húztam rá. 

 

2011. április 8., péntek

Halleves édesköménnyel


Így tavasszal, a természet megújulásával egy időben, a keresztények húsvétra készülődve vallási, a tudatosan táplálkozók egészségügyi meggondolásból, már beiktatják a mindennapjaikba a böjtök, kúrák különböző formáit. Szerintem ennek a legegyszerűbb formája, ha nagyanyáink hagyományát követve egy héten egyszer-kétszer nem eszünk húst, helyette halat fogyasztunk.
Nagy előnye, hogy egészségünkben nem okoz semmilyen kárt, mint a helytelenül, vagy orvosi felügyelet nélkül alkalmazott drasztikus kúrák vagy böjtölések. Mai javaslatom egy gyorsan elkészíthető zöldséges halleves.

Hozzávalók: 50 dkg halfilé vagy szelet (én most pontyszeletből készítettem), 2 sárgarépa, 1 édeskömény, 20 dkg burgonya, 1 paprika, 1 paradicsom, 2-2,5 l csirkealaplé ,2 ek olaj

Fűszerezés: só, bors, citromlé, kapor
 

Elkészítés:
Az olajon mepároltam az apró kockára vágott hagymát és sárgarépát, hozzáadtam a feldarabolt zöldséget (a paprikát csíkokra, a paradicsomot és az édesköményt cikkekre vágva), felöntöttem a húslével, amelyben már megfőztem a kis kockára vágott burgonyát, együtt 3-4 percig főztem, végül beleraktam a halszeleteket és 2-3 perc alatt készre főztem.
Friss kaporral megszórva és citromlével ízesítve tálaltam.
 

2011. április 7., csütörtök

Таиландский сладкий чили соус

 
 
Этот соус является одним из основных составляющих таиландской кухни. Прекрасно подходит к куриным и рыбным блюдам, а также к чипсам, в качестве дип. Можно использовать для маринада куриных продуктов.

Ингредиенты: 100 г сахара, 180 мл воды, 60 мл белого винного уксуса, 3 головки чеснока, 2 перца чили, ½ ст.л. соли, 1 ст.л. кукурузного крахмала + 2 ст. л. воды

Приготовление:
Кукурузный крахмал перемешать с двумя столовыми ложками воды, отставить. Остальные ингредиенты перемешать миксером, перелить в сковороду и довести до кипения. Кипятить на умеренном огне в течение 5 минут, пока чили и чеснок не станут мягкими. После этого добавить к смеси мучный раствор и еще 2 минуты кипятить. В результате получится сравнительно жидкий соус, в котором плавают кусочки чили и чеснока. 


Thai édes chiliszósz


A garnélás-avokádós-tekercshez készített édes chiliszósz legjobb receptjét ezen a blogon találtam és az alábbiak szerint készítettem.

Hozzávalók: 100 g cukor, 1,5 dl víz, 6 cl fehér borecet, 3 cikk fokhagyma, 2 chilipaprika, 1/2 ek só, 1 ek kukorica keményítő + 2 ek víz

Elkészítés:
A kukorica keményítőt és a két kanál vizet összekevertem és félretettem. A többi hozzávalót robotgéppel pürésítettem, fazékba rakva felforraltam és mérsékelt hőmérsékleten 5 percig főztem, amíg a chili és a fokhagyma megpuhult. Ezután hozzáadtam a keményítős keveréket és még 2 percig forraltam. Az eredmény egy aránylag híg szósz, melyben chili - és fokhagymadarabkák úszkálnak. Kiváló mártogatós csirkéhez, halhoz, rákhoz, de chipset is mártogathatunk bele.
Ha kevésbé erős szószt kívánunk készíteni, a chili magját távolítsuk el.

 

2011. április 6., szerda

Ébred a természet 2 - Nature awakens 2

















Garnéla avokádóval, rucolával


Az olasz, orosz mellett a thai konyha is a kedvenceim közé tartozik. Jellemzője a rendkívül sok alapanyag használata. Az ételek harmóniáját az öt alapíz határozza meg, ezek: az édes, a sós, a savanyú, a csípős-fűszeres és a keserű. Az alapvető eledel a rizs, minden formájában fogyasztják, ilyen a rizspapír is, mely rizslisztből készül.
Híres a thai édes chiliszósz, mely távol-keleti boltokban vagy nagy áruházakban vásárolható meg, de nagyon egyszerű az elkészítése házilag is, és ennek nagy előnye, hogy semmilyen tartósítószert és adalékanyagot nem tartalmaz. Ehhez a fogáshoz is ezt a thai édes chiliszószt készítettem. 
Tehát a mai könnyű vacsora garnélás, avokádós, rucolás tekercs chiliszósszal. 

Hozzávalók:
Rizspapír, garnélarák, rucola, érett avokádó, kaliforniai paprika, chiliszósz, halszósz, ennek híján: só, citromlé

Elkészítés:
A rizspapírt felhasználás előtt 1 percre hideg vízbe kell mártani, hogy megpuhuljon, ezután  a vizből kiemelni és megszárítani.   
A garnélákat a  korábban már leírtak szerint tisztítottam és sütöttem. Ezután egy tálban összekevertem a garnélát, a rucolát, a meghámozott és felszeletelt avokádót, a vékony csíkokra vágott paprikát, a halszószt, a citromlevet és a chiliszószt. Az így elkészített keveréket ráhelyeztem a rizspapírra és tölcsérszerűen feltekertem (mint a töltött káposztát).
Tálaláskor chiliszósszal még meglocsoltam.

2011. április 5., kedd

Svéd mandulatorta


Húsvét közeledvén, egye többet gondolok a húsvétvasárnapi menüre, természetesen a hagyományos dolgok mellett, mert a sonka, a töltött borda, a torma, a főtt tojás és kolbász, a sárga túró és a húsvéti kalács nélkül nálunk a húsvét elképzelhetetlen.
A desszert is fontos része az ünnepi ebédnek, ez biztos valamilyen torta lesz, lehet, hogy ez a mandulatorta, vagy egy „Pavlova”.

Hozzávalók: 
25 dkg egész mandula
10 dkg szeletelt mandula
4 tojás
1 dl tejszín
20 dkg kristálycukor
20 dkg vaj

Elkészítés:
Az egész mandulát megdaráltam (most héj nélküli mandulát vettem, de legközelebb héjast fogok darálni), a szeleteltet pedig megpirítottam. 
A tojások fehérjét a fele cukorral, melyet kanalanként adtam folyamatosan a habhoz, mixerrel kemény habbá vertem, majd fakanállal hozzákevertem a darált mandulát. A masszát sütőpapírral bélelt, kapcsos tortaformába töltöttem és előmelegített sütőben, 190 fokon 20 percig sütöttem. Kivettem a formából,  amikor kihűlt lehúztam róla a sütőpapírt és visszatettem a tortaformába.
A krémhez a tojások sárgáját a cukorral kikevertem, hozzáadtam a tejszínt és folyamatos keverés mellett gyenge tűzön 5-6 percig főztem. A tűzről levéve a vajat kis darabokban adagoltam hozzá, beleolvasztottam, ezáltal kellő sűrűségű lett a krém.
Amikor a krém langyosra hűlt, a tortaformában lévő alapra öntöttem és a pirított szeletelt mandulával megszórtam. Fogyasztás előtt néhány órára a hűtőbe tettem.

2011. április 4., hétfő

Rucola körtével és kecskesajttal


Egy nagyon finom és egyszerű saláta a mai könnyű vacsoraajánlatom, mely tényleg pillanatok alatt kész, és nem kell hozzá csak valamilyen saláta, én most rucolát használtam, sajt, kaliforniai paprika és körte.
A körte, szerintem, igazán kiegészíti, kihangsúlyozza a rucola pikáns ízét. Ha más salátával készül, a körte el is hagyható. A sajt ebben az esetben fűszeres félkemény kecskesajt, de feta sajttal is nagyszerű.
Ahogy már többször említettem, a saláták sava borsa” az ecet és az olaj, vagyis a dresszing. Javaslatom ehhez a salátához extra szűz olívaolaj és modenai balzsamecet, természetesen só és frissen őrölt zöld bors.

2011. április 2., szombat

Ébred a természet - Nature awakens


Grillezett csirkemell zöldségekkel


A könnyű vacsorák sorában nálam előkelő helyen állnak a grillezett zöldségek különböző húsokkal, vagy hallal. Ez lehet csirkemell, csirkecomb, szűzérme, harcsa, lazac. A felhasznált zöldségek is nagyon széles skálán mozoghatnak.
Ez most egy csirkemelles variáció. Gyorsan elkészíthető, nem kalóriabomba és nagyon finom.
A csirkemellet felvágom, sütés előtt 1-2 órával bepácolom, vagyis sózom, borsozom, ez általában színes bors, megszórom különböző fűszerekkel - bazsalikom, oregánó, kakukkfű - és meglocsolom olívaolajjal. Utána felforrósított serpenyőben, kevés olívaolajon oldalanként pár percig sütöm. A zöldségeket - cukkini, paradicsom, gomba, paprika, hagyma - felvágom, fűszerezem és pár percig grillezem. Chilis dip (mártogatós) is készíthető hozzá.
Most még gombafejeket is grilleztem, ami úgy készül, hogy az egészben hagyott gombafejet a tönk felőli résszel lefelé 2 percig grillezem, utána megfordítom és a kalapba apróra vágott fokhagyma és olaj keverékét teszem, melyet megsózok és készre sütöm. Ezt a gombavariációt szabad tűzön is készítjük flekken mellé.

2011. április 1., péntek

Káposztasaláta almával, dióval


Így tavasz elején még több vitaminra és ásványi anyagra van szüksége a szervezetnek, ezért is kitűnő választás könnyű vacsora gyanánt a saláta, melyet most savanyú káposztából készítettem el. Természetesen elkészíthető kovászos káposztából is.

A savanyú káposztát összekevertem lila hagymával, vékony cikkekre vágott almával, megszórtam pörkölt dióval és meglocsoltam dióolajjal. Nemcsak egészséges, de nagyon finom is.
A dió helyett használhatunk más magvakat és más olajokat is. Ha tökmaggal készítem, akkor tökmagolajat locsolok rá, ha szezámmaggal, akkor kevés szezámolajat keverek olívaolajjal, ha napraforgómaggal, akkor hidegen sajtolt napraforgóolajat. A magvakat előzőleg zsiradék nélkül mindig kicsit megpirítom.