Azt tartják, mi magyarok, nem eszünk elég halat, azt is csak karácsonykor, főleg halászlé vagy rántott hal formájában. Pedig nem is olyan nehéz ezen szokásunkon változtatni. Nem mintha a halászlé nem lenne csodálatos étel. Ma már a halválaszték is egyre jobb, és az utóbbi időben több halétterem is nyílt, igaz, csak a fővárosban. És egyre népszerűbbek a halfesztiválok is, amelyekről már korábban is írtam. A nagy sikerre valótekintettel az idén februárban már harmadszor rendezik meg. Érdemes kilátogatni, sok finomságot kóstolhatunk meg.A lazac mindenhol és mindenkor kapható, és az ára is viszonylag elfogadható. Nem kell belőle sok, szerintem egy adagra bőven elég 100 g, és sok mindennel tálalható. Illik hozzá a tészta, a kuszkusz, a rizs.
Tálalható különböző mártásokkal, zöldségekkel.
Ez a brokkolis lazac is ugyanúgy készül, mint a spenótos verzió – ami a lazac sütését, a spagetti főzését, a mártás elkészítését illeti –, annyi különbséggel, hogy a mártásba spenót helyett blansírozott brokkoli kerül.Szép és finom.
Többször említettem már, imádom a leveseket (is). Ilyen sötét téli napokon pedig egy szép színes, melengető leves igazán fel tud dobni. Kevés alapanyagból, kis munkával, pár perc alatt csodás dolgok születhetnek. Ilyen ez a póréhagymaleves is.
Hozzávalók: 2-3 póréhagyma, 2 szál újhagyma, 2 cikk fokhagyma, 2 ek olívaolaj, 1 ek keményítő, 1,5 l csirke alaplé, 200 ml tejszín Fűszerezés: fehér bors, 1 kk köménymag, 1 kk koriander, só, 1 csokor friss kapor, citromlé és chili ízlés szerint
Elkészítés: A póréhagymát mossuk meg, először vágjuk hosszában ketté, aztán szeletekre. A fokhagymát aprítsuk fel. Száraz serpenyőben pirítsuk meg a köménymagot és a koriandermagot. Egy fazékban hevítsük fel az olajat és pirítsuk benne a póréhagymát, a zöld hagyma fehér végét, a fokhagymát kb. 5 percig. Keverjük a hagymákhoz a megpirított magvakat, öntsük hozzá az alaplevet, forraljuk fel és lassú tűzön főzzük 5-6 percig. A keményítőt oldjuk fel kevés hideg vízben, adjuk a leveshez, keverjük hozzá a tejszínt és forraljuk össze. Fűszerezzük frissen őrölt fehér borssal, sóval, chilivel és citrommal. A levest tálaljuk a kaporral és az újhagyma zöldjével.
Az avokádó ősi haszonnövény, Közép-Amerika indiánjai évezredek óta termesztik. A nagyon tápláló, sok fehérjét és olajat tartalmazó terméshúst (zsiradéktartalma mintegy 25%) nyersen fogyasztják. Sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.
Semleges íze miatt édes és sós fogások is készíthetők belőle.Leghíresebb, a mindenki által ismert és kedvelt avokádókrém, vagyis a guacamole, mely nemcsak mártogatósként működik jól, hanem partifalatok készítésénél is hasznos, garnélával pedig megőrizve szép formáját, nemcsak finom, hanem szép is.
Csodás saláta készíthető belőle mangóval, keverve a sós és édes ízeket. Hozzávalók: 2 avokádó, 100 g bacon, 1/2 citrom leve, 1 kk nádcukor, 1/2 dl száraz fehér bor, zellerlevél, só, bors ízlés szerint
Elkészítés:
A bacont vágjuk vékony csíkokra és egy serpenyőben süssük ropogósra. Szedjük papírtörlőre. A fennmaradt zsiradékon karamellizáljuk a cukrot, adjuk hozzá a bort, a citromlevet és forraljuk össze. Ízlés szerint sózzuk, esetleg borsozzuk. Keverjük bele a felaprított zellerlevelet és a megsült ropogós bacont. Közben vágjuk cikkekre a meghámozott avokádót, és tálaljuk azonnal a zelleres vinaigrette-tel. Zeller helyett készíthetjük petrezselyem- vagy korianderlevéllel,
mindkettővel kitűnő.
A francia édességek, sütemények igencsak különböznek a magyar süteményektől tortáktól. A habos, csokoládés torták helyett inkább a porhanyós, leveles tésztalappal készített gyümölcstortákat részesítik előnyben, vidékenként más-más formában készülnek, középkori eredetű receptek alapján. Ezek egyik híres reprezentánsa a tarte tatin. Nevezik még "Tatin kisasszonyok tortájának" is, ami egy fordított almatorta, mely a legenda szerint egy sima almatortához készített, és tűzön felejtett alma megmentésének az eredménye.Most a hagyományostól eltérően, egy nagy torta helyett, mini tortákat készítettem, szufléformákban, kicsit egyszerűsítve a korábbi receptet.
Hozzávalók:
- a tésztához: 150 g liszt, 100 g vaj, 1 ek porcukor, 1 tojás, 1 tk vaníliakivonat, 1 csipet só
- a karamellhez 100 g kristálycukor
- 2 alma, 1 mk fahéj
Elkészítés:A kristálycukrot egy serpenyőben karamellizáljuk meg, és oszlassuk el egyenletesen a szufléformákban.
A meghámozott és felcikkezett almát rakjuk a karamell rétegre. Hintsük meg fahéjjal.
A tészta hozzávalóit a szokásos módon gyúrjuk össze, pihentessük, majd fél cm vastagra nyújtsuk ki. Szaggassunk belőle akkora korongokat, mint a sütőformák, és helyezzük a fahéjas almára.
Süssük a tortákat 180°C fokra előmelegített sütőben 15-20 percig. Kivéve a sütőből hagyjuk néhány percet hűlni, és még melegen borítsuk egy tálalótálra, úgy hogy az alma kerüljön a tetejére.
Melegen, langyosan fogyasztva a legfinomabb, de hidegen, vanília fagylalttal is kitűnő.
A lazac sütéséről már több bejegyzésben is volt szó, de azt azért mégis megismétlem: aki finom lazacot akar enni, annak majdhogynem csak a sütési időre kell koncentrálnia. Persze a jó minőségű hal - az alap. Fűszerezése: só, esetleg bors.
Tehát a lazacot sohase süssük túl, ne szárítsuk ki. Süthetjük egészben, szabad tűzön, roston, serpenyőben, szeletben vagy patkó formában, nagyon gyorsan elkészül, és ahogy említettem, szinte elronthatatlan. A lazac kapcsán feltétlen meg kell említenem a füstölt lazacot, parti, buli nálam elképzelhetetlen nélküle. Ott aztán szinte semmi teendő nincs vele: a kérdés, mivel tálaljuk...Passzol hozzá a tojás, az olíva- és kapribogyó, a citrom és a lime.
Ez a lazacos spenótos spagetti volt nálunk a karácsonyi vacsora egyik fogása, nem lehet melléfogni vele, amellett, hogy nagyon finom, percek alatt elkészül, nem rabolja el hosszú időre a háziasszonyt a vendégseregtől.A spagettihez tejszínes mártás készült.
Hozzávalók: a mennyiségek természetesen attól függnek, hány személyre készül a vacsora.Adagonként szerintem a következő mennyiségekkel számolhatunk: - lazac 100 g, tészta 100 g, spenót 50 g- a mártáshoz: 1 shalotta, 100 ml tejszín, 20 g vaj, frissen őrölt bors és szerecsendió, só
Elkészítés: Először készítsük el a tejszínes mártást, pároljuk meg a spenótot, és sós vízben főzzük meg a tésztát „al dente”.A mártáshoz süssük üvegesre az apró kockára vágott hagymát, adjuk hozzá a tejszínt, fűszerezzük, és forraljuk össze. A spenótot 1-2 perc alatt fonnyasszuk meg 1 ek fokhagymás olívaolajon.Közben a korábbiakban leírtak szerint süssük meg a lazacot. Újabban „köreinkben” vita tárgyát képezi, hogy a hal sütését - ha serpenyőben készül -, a bőrös vagy a vágott felén kezdjük-e el sütni. Én újabban először a vágott felével lefelé helyezem a halat a serpenyőbe. Úgy tapasztalom, így jobban megmarad a formája, mert ellenkező esetben a bőr összerántja a szeletet. Tálalás előtt keverjük össze a spagettit a tejszínes mártással és keverjük hozzá a spenótot. Már a tányérokon rakjuk a spagettire a megsütött és felkockázott lazacot. Tálaljuk az ételt egy cikk citrommal és zöldséghámozóval vágjunk rá parmezánból „forgácsokat”.
Kijelenthetem, szeretem az almát. Télen nincs olyan nap, hogy ne kerülne valamilyen formában a kezembe. Leginkább természetesen nyersen, isteni érzés beleharapni és élvezni az ízét, illatát, zamatát. De ezenkívül is nagyon sokféleképpen kerülhet az asztalra. Még az almakompótot is szeretem, újabban... Az alma kitűnő sütve húsokhoz, főleg kacsához, nyersen salátákhoz, nem beszélve a süteményekről, palacsintákról, fánkokról. Legismertebb, legkedveltebb almás sütemények a Tarte Tatin, a fordított almás, a habos almatorta vagy az slmás kuglóf. „Bundázhatjuk”, készíthetünk belőle egészséges rágcsálnivalót: alamachipset, vagy csokoládéba mártott almaszeleteket. Ez a palacsinta is a kedvenc desszertjeim közé tartozik, elkészítése egyszerű, viszonylag gyors, és a tálalással „varázsolhatunk”: legegyszerűbb persze porcukorral megszórni, és már tálalhatjuk is, de meglocsolva olvasztott csokoládéval, karamellel vagy valamilyen sziruppal, már-már mini tortaként is megállja a helyét.
Hozzávalók: 100 g liszt, 1 tojás, 2 alma, 150 g görög joghurt, 1 ek nádcukor, 1 tk vaníliakivonat, 1 ek olvasztott vaj, 1 mk fahéj, 1/2 sütőpor
Elkészítés:
Reszeljük le az almát. Adjuk hozzá a tojást, a joghurtot, a nádcukrot a vaníliakivonatot, az olvasztott vajat, a fahéjat, és végül a sütőporral elkevert és átszitált lisztet. Jól keverjük össze, és a megszokott módon, közepes hőfokon süssük meg a palacsintákat.
Nem tudom, ki hogy van vele, de én, lehetőség szerint, ételt nem dobok ki. Mindent megpróbálok hasznosítani, de hát már nagyanyáink is ezt tették. Emlékszem, nagymamám soha nem öntötte ki a húsvéti sonka főzőlevét. Leszűrte, rizst főzött bele, tejfölt adott hozzá, s máris kész volt a kaszáslé. Legalábbis ő így nevezte.
Most, utánaolvasva a régi szakácskönyvekben, látom, a kaszáslé nem pontosan így és ezért készült, hanem nyáron, és tényleg a mezőn dolgozó kaszásoknak, mert hidegen is kitűnő volt, neve is innen eredeztethető: a füstölt húst megfőzték, behabarták, ecettel savanyították, kölessel vagy krumplival sűrítették.
Az én „kaszáslevem” így készül:
A füstölt csülök vagy sonka főzőlevét leszűröm, rizst keverek bele, egy fazékban felteszem a tűzhelyre főni (a lé ugyanis hideg, mert benne hagyom kihűlni a csülköt, sonkát). A rizs mennyisége tetszőleges, attól függ, milyen sűrűre akarjuk főzni a levest. Általában 1 liter léhez 80-100 g rizst adok. Ha a rizs megfő, a hőkiegyenlítésre ügyelve keverjük a levesbe a tejfölt (hőkiegyenlítés: először egy tálkában a tejfölhöz fokozatosan keverjük a forró levet, és csak ezután keverjük a már meleg tejfölös lét a levesbe).
Ízesíthetjük a levest friss kakukkfűvel, tárkonnyal, majoránnával, melyet a főzés befejezése előtt adjunk hozzá.