С Новым Годом!
Boldog Újévet!
Ein Gutes Neues Jahr!
Bonne Année!
A seranói sonkával és borsópürével /habbal készített csodás ropogós falatkák sikere inspirálta ezt az előételt is, annyi változtatással, hogy a sonkát hajszálvékony baconcsíkokkal helyettesítettem, és a borsóhab helyett guacamole, vagyis avokádókrém került rá. Így is tökéletes partifalat. A guacamole készülhet chilivel és, természetesen, chili nélkül is, gazdagítható paradicsommal, fogyasztható kenyérre kenve, vagy mártogathatunk bele tortilla chipset.
Ez egy gyorsan elkészíthető, igazán egészséges csirkés-zöldséges étel, és persze nagyon finom. Gyors ebéd, vagy könnyű vacsora is lehet. A salsa nem más, mint különböző, általában paradicsom alapú szószok spanyol megnevezése. Gyakran a mexikói konyhára jellemző chilis szószokat jelenti, melyeket mártogatósként, dipként fogyasztanak. A grillezett húsok, akárcsak a különféle halak, nagyszerűen harmonizálnak ezzel a mediterrán konyhában nagyon gyakran készített zöldséges mártással. A mártás elkészítése a grillezett lazacnál, a csirkemell grillezése pedig az itt leírtak szerint történt. A kész csirkemellet vékony csíkokra vágtam, és a forró mártással tálaltam.
Joyeux Noël!Season's Greetings!
Boldog Karácsonyt!
С Рождеством Христовым!
Frohe Weihnachten!
Merry Christmas!
God Jul!
Mint korábban már említettem, várom a karácsonyt, és a karácsony nálunk nem képzelhető el borleves nélkül; mindig készítek. Már az illata is meghittséget varázsol a szobába. Az íze pedig..., szerintem annak is ízlene, aki nem iszik bort, mivel a főzéskor az alkohol úgyis elpárolog.
Szóval, szenteste nálunk lesz borleves, fotó az nem biztos, eddig sem sikerült, de aki el szeretné készíteni, annak leírom a bevált receptemet.Hozzávalók: 0,5 l fehér száraz, jó minőségű bor (hárslevelű, cserszegi fűszeres...), 0,5 l víz, 2 tojássárgája, 100 g porcukor, fahéj, 1-2 szegfűszeg, 1 csillagánizs, citrom- és narancshéj
Elkészítés:
A tojások sárgáját keverjük habosra a porcukorral, tegyük bele a fűszereket, öntsük fel a borral és a vízzel. Mérsékelt tűzön, hogy a tojások össze ne fussanak, állandóan kavargatva, forrásig melegítsük. Levéve a tűzről, kézi habverővel habosítsuk tovább!
Csészében, vagy poharakban tálaljuk.
A tojásfehérjéből készíthetünk habgombócokat, melynek egy kis reszelt csokoládé sem árt, és így tegyük a borlevesre.
A kínaiak szerint a főzés igazi művészet. Az ízek mellett a látványnak is nagy szerep jut, ételeik színpompásak, nagyon sok zöldségből állnak, gazdagon fűszerezettek. Ezért is szeretem annyira a kínai konyhát. Már a legegyszerűbb étel is más hatást ér el, ha szép, és szépen van tálalva. Szerintem az ünnepi asztalokról sem maradhatnak el a saláták, készüljenek tisztán friss zöldségekből, vagy grillezett zöldségekkel, csirkemellel, sonkával, sajttal, gyümölccsel, füstölt hallal, garnélával gazdagítva. A sor hosszú és még folytatható. Fogyaszthatók előételként, de két komolyabb fogás között is, előkészítendő a gyomrot azok befogadására. Mint minden saláta, ez is pillanatok alatt elkészül, az alapanyagok, fűszerek teszik változatossá, esetleg különlegessé. Ez a saláta is pontosan úgy készül, mint a korábban készített cukorborsó saláta, csak itt a cukorborsó helyett sült szárzellert és póréhagymát keverünk a sárgarépához. Fűszerezése: apróra vágott zeller- és bazsalikomlevél, frissen őrölt só, bors. Az arányok tetszőlegesek, a társaság nagysága és az egyéni ízléstől függően. Tálaláskor szórhatunk rá szezámmagot vagy mákot, meglocsolhatjuk citromlével.
Újabban a mákot salátákra szórom, nekem nagyon bevált. Érdemes kipróbálni.
A florentine egy olasz, ma már ez egész világon ismert különleges keksz, sütemény. Fő összetevői: kandírozott gyümölcsök, mandula, és csokoládé. Tehető bele apróra vágott cukrozott cseresznye, meggy. Elkészítése egyszerű, gyors, az eredmény, a siker garantált. Ez a keksz most kandírozott narancs-és citromhéjból, dióból és mandulából készült. Hozzávalók: 100 g apróra vágott kandírozott narancs-és citromhéj vegyesen, 200 g dió durvára vágva, 100 g szeletelt mandula, 1 ek liszt, 40 g vaj, 50 g kristálycukor, 250 g tejszín- a csokoládémázhoz: 100 g keserű csokoládé, 20 g vaj, 1 kk nescafe
Elkészítés:Vágjuk a diót (késes vágógépben) durvára, a kandírozott narancs-és citromhéjat apróra, és a szeletelt mandulával együtt keverjük össze a liszttel. (A mandulát és a diót előzőleg zsiradék nélküli serpenyőben kicsit megpirítottam). Melegítsük fel a tejszínt a vajjal, a cukorral, amikor forrni kezd, adjuk hozzá a lisztes keveréket, és jól keverjük össze. Sütőpapírral bélelt tepsire, rakjunk evőkanálnyi halmokat, egymástól 3-4 cm távolságra, hogy a kekszek szét tudjanak sütés közben terülni. 180°C fokra előmelegített sütőben süssük a kekszeket aranybarnára 15-20 percig. A sütőből kivéve hagyjuk a pár percig hűlni, majd rakjuk sütőrácsra hogy teljesen kihűljön. A mázhoz, vízgőz fölött olvasszuk meg a csokoládét, keverjük bele a kávét és a vajat. A teljesen kihűlt kekszek alját kenjük meg a csokoládéval, és csokoládés oldalával felfelé, dermedésig hagyjuk a rácson. Ebből a mennyiségből 18 darab florentine készült.
Fogyasztásig tároljuk dobozban.
Mint minden saláta, ez is pillanatok alatt elkészül, az alapanyagok, fűszerek teszik változatossá, esetleg különlegessé. A salátákhoz, legyen az rucola, madár-, frisée, vagy jégsaláta, cukorborsót, szárzellert, cukkinit, póréhagymát, széles a skála és még bővíthető, de télen paradicsomot, paprikát is szoktam grillezni.Most jégsalátához wokban póréhagymát és cukorborsót sütöttem.
Hozzávalók: 1 jégsaláta, 250 g cukorborsó, fél szál póréhagyma, 1 ek összevágott snidling, 1 ek méz, 1 lime, 1-2 ek olívaolaj, só, bors
Elkészítés:A felforrósított wokban az olívaolajon a felszeletelt póréhagymát 1-2 percig sütöttem, ezután hozzáadtam a cukorborsót, és együtt 2-3 percig sütöttem, hogy a borsó még megtartsa szép zöld színét és roppanós maradjon. A póréhagymás cukorborsót egy salátástálba szedtem. Az öntethez összekevertem a sütésből fennmaradt olajat, a mézet és egy fél lime levét, sóztam, borsoztam. Az öntetet a salátához kevertem, rászórtam a snidlinget, daráltam rá sót, borsot, és azonnal tálaltam. A salátára rakhatunk füstölt vagy grillezett, vékonyra szeletelt, csirkemellcsíkokat, garnélát.
A csirkecomb a csirke talán legzsírosabb része, de éppen emiatt csodásan grillezhető, és szerintem nincs is jobb (na van, de...) a ropogós-fűszeres bőrnél, viszont bőrét eltávolítva, már igazán diétás fogás is elkészíthető belőle. Szerintem már egy-két órás pácolás is egyenesen csodát tesz a húsokkal. Különböző húsokhoz, más-más pác illik, de ugyanazok a húsok is készíthetők különböző pácokkal.Léteznek olajos, mustáros, ecetes, mézes, chilis pácok. Ehhez a fogáshoz a csirkecombokat olajos-citromos-(enyhén)tárkonyos pácba raktam.Hozzávalók: 6 csirkecomb, 0,5 kg zeller, 1 kg paradicsom, 2 dkg vaj, petrezselyemlevél
Pác: 0,5 dl olívaolaj, 1 hagyma, 1/2 citrom leve, finomra vágott petrezselyem- és tárkonylevél, frissen őrölt só, bors, ízlés szerint
Elkészítés: A páchoz az olajban elkevertem a karikára vágott hagymát, a zöldfűszereket, a sót és a borsot, beleforgattam a csirkecombokat, és 2 órára a hűtőbe tettem. Közben a zellert julienre, a hagymát karikára, a paradicsomot cikkekre vágtam.Sütéshez a csirkecombokat a vajjal kikent sütőtálba helyeztem (a páclével együtt), ráraktam a zellert, a paradicsomot, megszórtam apróra vágott petrezselyemlevéllel, alufóliával lefedtem, és 180°C fokos sütőben 35-40 perc alatt puhára pároltam. Ezután az alufóliát levéve a csirkecombokat a zelleres-paradicsomos ragura helyeztem, és grillfokozaton 10-12 perc alatt ropogós pirosra grilleztem. Párolt hajdinával tálaltam, de rizs is kitűnő hozzá. A készétel-formát a fantáziátokra bízom, igazán kitűnő lett, de elfogyott, mielőtt lefotózhattam volna.
Várom a karácsonyt... Jó ez az adventi várakozás. Ajándékok alakulóban, a szentestei vacsoramenü – tervezés alatt. Ami mindig van: borleves, hal, zöldség, desszert, a többi változó. De most sem a halászlé-töltött káposzta-bejgli háromszögben gondolkodom, pedig mindegyiket szeretem. Majdnem mindegyiket, a bejgli, az kilóg a sorból. De nem karácsonykor, és pláne nem együtt. Szerintem ez a leves is megállja a helyét az ünnepi asztalon. Különlegessége az erdei gomba, de természetesen el lehet készíteni termesztett gombával is. Ebben a levesben is jól harmonizál egymással a szárzeller és a gomba.
Hozzávalók: 200 g erdei laskagomba, 200 g szárzeller, 1 szál póréhagyma, 1 l alaplé, 1 ek dióolaj, 20 g vaj, petrezselyemlevél, citromlé, só, bors ízlés szerint
Elkészítés: A dióolaj és vaj keverékén kicsit átforgatom, enyhén megpárolom a felszeletelt póréhagymát és szálzellert. A póréhagyma előkészítéséről, szeleteléséről részletesen itt olvasható. Hozzáadom a megtisztított és felhasgatott laskagombát, 2-3 percig együtt sütöm-párolom kavargatva, fedő nélkül. Ezután felöntöm az alaplével (vagy vízzel), sózom, borsozom, és 10 perc alatt készre főzöm. Tálaláskor cseppentek rá citromlevet és megszórom friss zöld petrezselyemlevéllel.
A cukorborsó, snap peas botanikailag ugyanabba a fajba tartozik, mint a közönséges zöldborsó, de az a jellegzetessége, hogy nemcsak a zöld magjai, hanem fogyasztható a hüvelye is, amely teljesen lapos, a borsószemeket nem kell kifejteni. A francia neve - mange tout (eat all, mindent megenni) - szó szerint ezt is jelenti. A zsenge cukorborsó süthető, párolható, kitűnő leves, saláta készíthető belőle, esetleg más zöldségekkel együtt.
Nem szabad túlfőzni, vagy sütni, mert szétesik. A nem teljesen zsenge cukorborsóról le kell húzni a szálkát, ugyanúgy, mint a zöldbabról.
Hozzávalók: 400 g cukorborsó, 400 g sárgarépa, 0,5 dl alaplé, 2-3 ek olaj, vagy vaj, só, bors, kömény -és szezámmag, ízlés szerint
Elkészítés: Tisztítsuk meg és szeleteljük fel a sárgarépát kockára, szeletre, gömbre, tetszőleges formára. A cukorborsót mossuk meg, a kisebbeket hagyjuk egyben, a nagyobbakat vágjuk ketté. Az olajon vagy vajon állandó kavargatás mellett pároljuk a sárgarépát 1-2 percig. Öntsük rá az alaplét, és fedő alatt pároljuk még 3-4 percig, amíg a sárgarépa roppanósra puhul. Adjuk hozzá a borsót, és fedő nélkül, kavargatva süssük együtt, amíg a borsó is roppanósra puhul, ez sem több 2-4 percnél. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl. Fűszerezzük frissen őrölt sóval, borssal.
Azonnal tálaljuk, száraz serpenyőben megpirított kömény-és szezámmaggal megszórva.