2013. szeptember 29., vasárnap

Crème brûlée mini torta


A Crème brûlée igen népszerű és viszonylag könnyen elkészíthető desszert. A lágy vaníliakrém és a karamellizált cukor kontrasztja teszi varázslatossá, és méltán híressé. Az elegánsabb éttermek étlapján mindenhol megtalálható, érdemes megkóstolni, de elkészíteni sem boszorkányság. Természetesen az alapkrém nemcsak vaníliával ízesíthető , kitűnő citrommal, naranccsal, csokoládéval, fekete és zöld teával... .
De ezzel a csodás krémmel, készíthetünk tortát is. Nálam ez így készül. Friss gyümölcsökkel igazán változatosan tálalhatjuk.

Hozzávalók: 

a tésztához: 200 g liszt, 100g vaj, 50 g porcukor, 1 tojás, 1 csipet só
a krémhez: 400 ml tejszín, 1 vaníliarúd, 75 g kristálycukor, 4 tojás sárgája
 

Elkészítés: 
Először készítsük el a tésztát: keverjük az átszitált liszthez a porcukrot, a sót, morzsoljuk össze a vajjal, és adjuk hozzá a tojást. Gyorsan dolgozzuk össze, cipót formálva, fóliába csomagolva egy órára tegyük a hűtőbe. Vajas tészta készítésénél alapkövetelmény, hogy hideg anyagokkal és gyorsan dolgozzunk. 
A hűtőből kivéve nyújtsuk ki, vágjuk körökre vagy négyzetekre, és helyezzük kerek kivajazott, kilisztezett kis szufléformákba (ramekin), készítsünk kosárkákat*. A tésztát villával szurkáljuk meg, nehogy felpúposodjon. 180°C előmelegített sütőben 10 perc alatt félig süssük meg. 
Közben készítsük el a krémet. 
Adjuk a tejszínhez a vanília kikapart magját és héját (ez utóbbit aztán távolítsuk el), és forraljuk fel. Egy kézi habverővel keverjük habosra a tojássárgákat a cukorral. Öntsük a tejszínt lassan a tojássárgákra, és mérsékelt tűzön, állandóan kevergetve hagyjuk néhány percig sűrűsödni, ügyelve arra, hogy fel ne forrjon (sima puding állagú krémet kell kapnunk). Hagyjuk kihűlni.
Melegítsük elő a sütőt 140°C fokra, öntsük a krémet a tortalapra, és süssük a sütőben 25-30 percig. Tálalás előtt, szórjunk a tortára barna- vagy nádcukrot, majd karamellizáló pisztollyal égessük rá (karamellizáljuk).
Friss fügével, mangóval és szőlővel tálaltam.
 

* Ettől természetesen lehet szebb kosárkákat is készíteni, fogok is, de konyhatúra lévén, ezeket is bevállalom. Ha a látvány nem is, az illat, az íz, vagyis az eredmény kárpótolt ezért. 
Mesefinom! Csak ajánlani tudom.  


2013. szeptember 27., péntek

Sült zöldbab chilis curryporral


Sokunk nagy kedvence a zöldbab. Minden formájában szeretem. A kapros zöldbablevesnek – nagymamám receptje szerint – nincs párja, amit természetesen gazdagíthatunk füstölt csülökkel, tarjával. És természetesen bármilyen köret, vagy saláta is készíthető belőle. A sült zöldbab ötletét ezen a blogon találtam. Nagyon megörültem neki, mert rengeteg sült zöldséget készítek – sütök sütőben paprikát, paradicsomot, padlizsánt, spárgát, tököt, hagymát, céklát, sárgarépát, gombát, kelbimbót, burgonyát, de a zöldbab eddig még kimaradt. Kipróbáltam, nagyon jó lett, a fűszerezést kicsit továbbgondoltam...

A currypor egy Indiából származó, Európában az angolok által meghonosított fűszerkeverék. Összetétele nem csak országonként, de akár falvanként, sőt családonként is változhat. Legfőbb alkotóelemei: római kömény, kurkuma, koriandermag, bors, gyömbér, görögszénamag, mustármag... Készen is megvásárolható, de én inkább magam készítem. Pillanatok alatt kész van, az eredmény pedig egy illatos, csodás fűszerkeverék, nem hasonlítható a boltokban kapható curryporhoz. Légmentesen lezárt edényben 3-4 hónapig is eltartható.

Most tehát elkészítettem a zöldbabot sütőben, curry-s fűszerezéssel, melyet, az indiai jellegű fűszerezés okán, mangó chutney-val tálaltam. De készíthetünk hozzá kapros-joghurtos mártogatóst is.



Hozzávalók: 1 kg zöldbab (fele sárga, fele ceruzabab), 50 g olvasztott vaj, 2-3 ek extra szűz olívaolaj, 1 ek chilis currypor, só, ízlés szerint

Elkészítés:
Először készítsünk curryport:

Hozzávalók: 25 g koriandermag, 1-1 ek: római kömény, édeskömény, fekete mustármag, fekete bors, fehér bors, rózsabors, kurkuma, gyömbér és 1 tk szárított chili

Az egész hozzávalókat 2-3 percen át száraz serpenyőben pirítsuk meg. Hagyjuk kihűlni, majd őröljük meg, keverjük össze a gyömbérrel, a kurkumával, és keverjük hozzá az apróra vágott chilit. A maradék curryport jól záródó üvegben tárolom.

A sült zöldbabhoz:
Keverjük össze a curryport az olvasztott vajjal, és az olívaolajjal. Forgassuk jól bele a megtisztított, megmosott és megszárított zöldbabot. Én ehhez a babot beleraktam egy fagyasztó zacskóba, ráöntöttem az olajos fűszerkeveréket és jól összeráztam. Nálam ez jól bevált módszer, minden sütőben készült zöldséget így vonja be a legjobban az olajos-fűszeres vaj. És nem mellesleg nincs mosatlan edény. 

A babot borítsuk egy sütőpapírral bélelt tepsire, sózzuk meg, és 220ºC fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt süssük meg. Ne süssük túl, maradjon roppanós. Ez így szárnyasokhoz csodás köret, különböző mártogatósokkal kitűnő előétel, vagy egy könnyű vacsora. 


2013. szeptember 23., hétfő

Zöld paradicsom hagymával, chilivel


Elkészítése szinte gyerekjáték, az eredmény egy pikáns, édes-savanyú-csípős finomság. Télen húsokhoz igazán kitűnő, érdemes kipróbálni, változatossá tehető vele a téli „savanyúság paletta”.
Hozzávalók: 3 kg zöld paradicsom, 0,7 kg hagyma, 200 g erős paprika, só, bors, mustármag, cukor, ecet

Elkészítés: 

A megtisztított paradicsomokat és hagymákat vágjuk cikkekre, a hegyes erős paprikát karikára, rakjuk az előkészített üvegekbe, és az egészben eltett zöld paradicsomnál leírtak szerint elkészített felöntőlevet merjük rá. Minden üveg aljára rakjunk pár szem borsot, mustármagot. Az üvegeket zárjuk le, és egy nagy fazékban, forrástól számított 10 percig sterilizáljuk (gőzöljük), amihez egy nagy fazék aljára tegyünk egy konyharuhát, rakjuk bele az üvegeket, és töltsük fel az üvegek magasságának kétharmadáig vizzel. A vízből kivéve 5-6 percre minden üveget állítsunk a tetejére, utána rakjuk pokrócok közzé, száraz dunsztba kihűlni.


2013. szeptember 19., csütörtök

Paradicsomlé

 

Már többször „értekeztem” róla, a paradicsom igazi nyári gyümölcs, bármilyen szép paradicsomot veszünk télen, az íze nem az igazi. Ezért aztán mindenféle módon igyekszem tartósítani, „üvegbe zárni a nyarat”. A paradicsomlé önmagában is kitűnő ital, de például töltött paprika nem is készíthető nélküle. Kicsit sűrítve, fűszerezve csodás, univerzális mártogatós, fűszer pizzákhoz, csirkéhez. Elkészítése végtelenül egyszerű, csak egy passzírozó alkalmatosság (gép) kell hozzá, és természetesen finom, napérlelte paradicsom.


Elkészítés:
A paradicsomokat mossuk meg, vágjuk cikkekre, zöld részüket távolítsuk el, és egy fazékban, állandóan kavargatva, főzzük fel, amíg a héja összezsugorodik. Ezután passzírozzuk át, és újra forraljuk fel. Ha szükséges, a keletkezett habot távolítsuk el, forrón töltsük az előkészített üvegekbe, és rakjuk száraz dunsztba (párnák, takarók közé) másnapig. Készíthető úgy is, hogy a paradicsomot nyersen passzírozzuk át, és csak egyszer forraljuk fel. 
Ízesíteni nem szükséges. 
Én azonban 10 liter paradicsomléhez főzés közben mindig keverek 1 ek sót.
 

2013. szeptember 3., kedd

Ropogós bőrös karaj


Szeretem az egyben sült húsokat, nincs velük sok munka, a sütő dolgozik, ízletesek, zamatosak, hidegen, melegen egyaránt fogyaszthatók. A lényeg a fűszerezésen, a pácoláson – vagyis az előkészítésen van. Rozmaringgal, kakukkfűvel, vagy kész fűszerkeverékekkel, mint például az adzsika csodás ízű, puha, omlós, „egybensültek” készíthetők. Süthető így oldalas, karaj, tarja, vagy császárszalonna, széles a választék.

Most bőrös, fiatal sertés karajt készítettem, mentalevéllel, fokhagymával, római köménnyel

Hozzávalók: 1,5-2 kg bőrös sertés karaj, 1 babérlevél, pár szál mentalevél, 1 fej fokhagyma, tengeri só, frissen őrölt bors, 1 tk római kömény

Elkészítés:

A karajt vegyük le csontról, és rajta lévő bőrt átlósan, rombusz alakban kockázzuk be. Tegyük a húst egy sütőtálba helyezett beolajozott fóliára, bőrrel lefelé. Kenjük meg a karaj húsos, felső oldalát kevés olajjal, fűszerezzük sóval, borssal, szórjuk meg vastagon a köménymaggal, és a vékony szeletekre vágott fokhagymával. Rakjuk mellé a babér-és mentalevelet.
Takarjuk le a húst alufóliával, és 180°C fokra előmelegített sütőben süssük 1 órát. Vegyük ki a húst a sütőből, bontsuk ki a fóliát, fordítsuk meg rajta a karajt, és a bőrös oldalát sózzuk meg erősen, ettől lesz a bőre ropogós. 
Melegítsük elő a sütőt maximális hőfokra, sütőtől függően ez 250-300°C fok. Tegyük vissza a karajt az előmelegített sütőbe, és süssük addig, amíg a bőre szép piros, ropogós nem lesz.
Tálaljuk melegen burgonyapürével, salátával. Hidegen, vékonyra szeletelve szendvicsekbe is kitűnő.


2013. szeptember 2., hétfő

Mascarponés cukkinis kosárkák – Zucchini tartlets


A mascarpone krémsajt vagy tejszínkrém? Ahogy tetszik. Tejszínből készül, túró állagú, sótlan, olasz lágy sajtféle, egy univerzális dolog, az lesz belőle, amit beleálmodunk. Édesítve a legkülönbözőbb desszertek alapanyaga, legismertebb ilyen a tiramisu, melynek én a gyümölcsös változata mellett teszem le a voksom. Sósan, más markáns sajtokkal, zöldfűszerekkel keverve, szendvicsekre kitűnő – írtam korábban a Narancsos mascarpone torta kapcsán. Készítettem már fügével, görögdinnyével, őszibarackkal. Egyik különlegesebb, mint a másik, vacsorákon, partikon „villoghatunk” egy ilyen desszerttel.

 

Most viszont sós mascarpone-variációban gondolkodtam, mégpedig, kés-villa nélkül is könnyen fogyasztható partifalatokban. Így esett a választásom az omlás (linzer) tésztából sült kosárkákra - zucchini tartlets. Ezek a kosárkák is igazi Jolly Jokerek, mert süthetők édesre vagy sósra, és ugyanígy tölthetők édessel vagy sóssal. A kosárkák is többféleképpen készülhetnek: ha van időnk, akkor a tésztát magunk is megsüthetjük, ha nincs, akkor vehetünk félkész vagy fagyasztott tésztát is. A kosárkákat süthetjük együtt a töltelékkel, de előre is, aztán csak tálalás előtt töltjük meg, és pár perc alatta sütőben 220 C fokon „összesütjük”.

Ez egy sós, mascarponés cukkinis változat, együtt sütöttem a kosárkákat a töltelékkel. Előnye, hogy nem kell külön megsütni a zöldségeket, tehát extra zsiradék hozzáadása nélkül készül, ugyanis a mascarpone elég zsírosságot biztosít. 



Hozzávalók: 3 gyenge, friss cukkini, 1 schalotta, 2 cikk fokhagyma, friss kapor petrezselyemlevél, 250 g mascarpone, frissen őrölt só, bors, kevés reszelt parmezán

a tésztához: 20 dkg liszt, 12 dkg vaj, 1 tojás, 1 csipet só, olvasztott vaj a formák kikenéséhez
 

Elkészítés:
A vajas tészta készítésénél alapkövetelmény, hogy hideg anyagokkal és gyorsan dolgozzunk. Morzsoljuk össze az átszitált lisztet a vajjal, ezután adjuk hozzá a sót és a tojást. Gyorsan dolgozzuk össze, cipót formálva, fóliába csomagolva egy órára tegyük a hűtőbe.

Közben készítsük el a tölteléket. Gyaluljuk le tökgyalun a cukkinit, sózzuk meg. Hagyjuk a sóban 10 percet állni, hogy levet eresszen, aztán nyomkodjuk ki jól a sóból. Keverjük össze a mascarponéval, az apróra vágott hagymával, petrezselyemlevéllel és kaporral, a kinyomott fokhagymával, daráljunk rá sót és borsot, ízlés szerint.

Ezután a tésztát négyzet alakúra nyújtsuk ki, vágjunk belőle 10x10 cm négyzeteket, és helyezzük a kivajazott sütőformákba. A tésztát a formákban nyomkodjuk kicsit meg, hogy felvegye a sütőforma alakját, és villával szurkáljuk meg.

Töltsük meg a kosárkákat a töltelékkel, reszeljünk rá parmezánt, és 200°C fokra előmelegített sütőben süssük meg. Ez kb 35-40 perc, addig süssük amíg a tészta és a sajt szép pirosra, ropogósra sül. Ebből a mennyiségből 12 (+1) kosárka készült.