2014. augusztus 13., szerda

Gombaleves sós uborkával


Az erdei gombáknak nincs párja, én is rájuk „esküszöm”. Nálam a termesztett gombák csak „gombapótlóként” jöhetnek szóba, „ha nincs ló, jó a szamár is” alapon.
Ismerem és szeretem a gombákat, ha úgy alakul, gyűjteni is szoktam. A vargányát tartják a gombák királynőjének, de az én kedvencem a galambgomba. Ez az a gomba, amelyik nyersen is ehető, vagy akár az erdőszélen egy botra felszúrva megsüthető. Csodálatos csemege, kevés sóval tehetjük még tökéletesebbé. Sajnos ritkán találkozni vele a piacokon. Levesnek szerintem legjobb a rókagomba. Legszéleskörűbben a vargánya hasznosítható: párolható, grillezhető, süthető natúr, kitűnően szárítható, konzerválható.



Ezt a levest akkor készítem, ha nincs erdei gombám. Különlegessé a nem megszokott hozzávalók teszik: a sós uborka, a zeller, az újhagyma...



Hozzávalók: 250 g csiperkegomba, 1 hagyma, 1-2 sós uborka, 1 szál angol zeller, 1 paradicsom, 0,5 l alaplé, 1 ek vaj, 1/2 citrom, újhagyma, frissen őrölt bors, tengeri só

Elkészítés:
A megtisztított gombát és hagymát vágjuk vékony szeletekre, a zellerszárat először hosszában ketté, aztán karikára és pároljuk pár percig a vajon. Öntsük fel az alaplével, sózzuk borsozzuk, ízlés szerint, és főzzük 10-15 percig. Ezután adjuk hozzá a kis kockára felvágott paradicsomot és uborkát, és forraljuk gyöngyözve még néhány percig.

Tálaljuk citromkarikákkal és az újhagymával. 


2014. augusztus 9., szombat

Sajtchips mákkal, szezámmaggal és rózsaborssal


A partik állandó kellékei általában a különböző ropik, chipsek, pirított magvak, melyek sora bővíthető ezzel a pillanatok alatt elkészíthető különleges „ropogtatnivalóval”, ami sajtból és különböző apró magvakból készülhet. Ez most parmezánból, mákból és rózsaborsból készült. Az eredeti ötlet és recept itt található.


Hozzávalók: 100 g nagyon finomra reszelt parmezán, 1 ek mák, 1 tk összemorzsolt rózsabors, 1 tk olvasztott

Elkészítés:
Melegítsük elő a sütőt 220
°C fokra. Két tepsire terítsünk sütőpapírt, a sütőpapírt egy ecset segítségével kenjük be az olvasztott vajjal.
A lereszelt sajtot keverjük össze a mákkal és a rózsaborssal. Különböző formájú süteménykiszúrókat használhatunk, attól függően milyen végeredményt akarunk elérni. Én most rombusz formájú kiszúrót használtam.



Helyezzük a kiszúrót a tepsire, és vékony rétegben szórjuk bele a sajtos keveréket. Ezután a kiszúrót óvatosan emeljük fel, hogy a beleszórt sajt megtartsa a formáját. Rakjuk a kiszúrót a tepsin tovább (kb. 3 cm távolságra, hogy sütés közben a sajtnak legyen helye terjeszkedni), és folytassuk ezt a műveletet addig, amíg a sajt el nem fogy.
Süssük a chipseket kb. 5 percig, amíg a sajt világos aranybarnára sül. Ezután a gyorsabb hűtés érdekében, húzzuk le a sütőpapírt a tepsiről. Hagyjuk hűlni 1-2 percig, amíg a chipsek ropogóssá válnak. A kihűlt chipseket óvatosan szedjük le egy spatulával a sütőpapírról.