Ha karácsony, akkor borleves. Nálunk borlevessel és egy pohár pezsgővel veszi kezdetét az ünnepi vacsora. Habgombóccal készítve, esetleg tejszínnel gazdagítva pedig desszertként is megállja a helyét. Pillanatok alatt elkészül, kezdő háziasszonyok is bátran megpróbálkozhatnak vele. A siker garantált.
Hozzávalók: 0,5 l fehér száraz, jó minőségű bor (hárslevelű, cserszegi fűszeres...), 0,5 l víz, 2 tojássárgája, 100 g porcukor, fahéj, 3-4 szegfűszeg, 1 csillagánizs, citrom- és narancshéj, fahéj
Elkészítés: A tojások sárgáját keverjük habosra a porcukorral, tegyük bele a fűszereket, öntsük fel a borral és a vízzel. Mérsékelt tűzön, hogy a tojások össze ne fussanak, állandóan kavargatva, forrásig melegítsük. Levéve a tűzről, kézi habverővel habosítsuk tovább! Csészében, vagy poharakban tálaljuk.
Készíthetjük úgy is, hogy a tojásos cukorhoz tejszínt keverünk, és azután öntjük fel a borral és a vízzel. Így már majdnem madártej – borral gazdagítva. Igazán különleges desszert lehet. A habgaluska is sokat dob rajta. Ezt most micróban készítettem, gyors, egyszerű, csak ajánlani tudom. A felvert tojáshabból vizes kanállal formázzunk gombócokat,és micrózzuk 900-1000 W teljesítményen 40-50 mp-ig. Gyümölcstisztítóval faragjunk rá csokiforgácsokat.
A sütemények, torták mellett általában gyümölcs is kerül az ünnepi asztalra. Mindig az a kérdés, hogy milyen formában. A szőlővel, fügével, eperrel, málnával, egyéb apró, csonthéjas gyümölccsel nincs is gond, a probléma a nagyobb gyümölcsök tálalásával van.Narancsból, mandarinból, kiviből, ananászból csodás gyümölcssaláták készíthetők, almát, körtét, őszibarackotgrillezhetünk, bundázhatunk. De nagyon egyszerűen és gyorsan elkészíthetők ezek a csokoládéba mártott almaszeletek is. Nálam ez nagy kedvenc.
Elkészítés: Az almát vágjuk cikkekre, és magházát eltávolítva, szeletekre. Cseppentsük rá citromlevet, hogy ne barnuljanak meg. 100 g csokoládét vízgőz fölött olvasszunk fel, tegyünk bele 50 g vajat, olvasszuk össze, és mártsuk bele az almacikkeket. Rácson hagyjuk lehűlni. Szórhatunk rá dekorcukrot. Szerintem legalább 75 %-os keserű csokoládéval a legfinomabb.
Így advent közepén sokunkban felmerül a kérdés: ha karácsony, akkor hal? Is. De adódik a következő kérdés, miért? A szentestei halevés szokása vallási okokra is visszavezethető, de a néphagyományban is megtalálható, úgyanis a karácsonyi asztalra kerülő ételek legtöbbjének szimbolikus üzenete volt/van. A halpikkelyek sok pénzt, bőséget ígérnek a ház népének, és a hal – gyors mozgása miatt – a család előrehaladását is jelképezi. A karácsonyi népszokásokról, hagyományokról itt található bővebb információ. A karácsonyi halevés szokása sok európai országban megtalálható. Magyarországon a halleves/halászlé és a sült hal fogyasztása a legelterjedtebb, az oroszoknál a lazaccal és kaviárral töltött blini, a németeknél a pirítóssal tálalt kaviár, a svédeknél a lutfisk nem hiányozhat az ünnepi menüből.
Nálunk a karácsonyi asztal elmaradhatatlan előétele a borleves, melyett az idén blansírozott hagymával töltött pisztráng követ. De ez a lazac, vajban sütve, fokhagymával is kitűnő választás lehet. Gyorsan elkészül, fűszerezése minimális, gyakorlatilag elronthatatlan, csak a sütési idő helyes megválasztása a kritikus pont, mert túlsütve, kiszárítva élvezhetetlen. A halak sütésénél, grillezésénél a sütési idő a hal vastagságától függ, ez általában 2,5 cm-ént 4 perc.
Elkészítés: Sütés előtt pár perccel a halat sózzuk be. A serpenyőben hevítsük fel a vajat, helyezzük bele a halat. A sütést a hal bőrös felén kezdjük, a sütési idő felénél fordítsuk meg, ekkor dobjuk mellé a megtisztított fokhagyma gerezdeket, és még egy pár kocka (1x1 cm) vajat. Tálaljuk a sült fokhagymával és citromszeletekkel, megszórhatjuk rózsaborssal. Kitűnő hozzá a héjában sült vagy a főtt burgonya, de tálalhatjuk bazsalikomos kuszkusszal is.
A káposzta a szegények „doktora” – tartják évszázadok óta, már az ókorban is orvosságként használták. Magas C-vitamin tartalmát még savanyítás után is megőrzi, fogyasztása roppant egészséges. A hagyományos savanyított káposzta elkészítése nem mindenhol, és nem mindenkor megoldható, ezért jó alternatívája lehet a kovászos káposzta. Káposztasaláta készíthető friss és savanyított káposztából egyaránt. A saláták kitűnő kiegészítője a dió, az alma, hagyma, a különböző olajok. A káposztaleves pedig, mint fogyókúrás étel, lassan fogalommá válik. A közismert párolt káposzta helyett jó választás lehet ez a sült káposzta. Elkészítése egyszerű, gyors, és igazán különleges.
Hozzávalók: 1 fej káposzta 2-3 gerezd fokhagyma, 5 cl olívaolaj, kristálysó, tarka bors, rózsabors, római kömény Elkészítés: Vágjuk a káposztát 8-10 mm vastag szeletekre, majd fektessük sütőpapírral bélelt tepsire. Keverjük össze az olajat a kinyomott fokhagymával, és egy ecset segítségével kenjük meg a káposztaszeletek mindkét oldalát a fokhagymás olajjal. Daráljuk rá a sót, a tarka borsot és a római köményt. Előmelegített sütőben 190°C fokon, alsó-felső sütésen süssük 15-18 percig a szeletek vastagságától függően, majd grillezzük még 5-6 percig, amíg szépen megpirul. Akkor jó, ha nincs túlsütve, még roppanós.
Tálaláskor morzsoljunk rá rózsaborsot. Cseppenthetünk rá kevés citromlevet vagy tokaji borecetet.
Ahogy már többször említettem a halak „nagy barátja” vagyok: sütve, főzve, füstölve, nyersen... Ha vendéget várok és egy gyors, könnyen elkészíthető előételt akarok az asztalra tenni, akkor a füstölt hal – legyen az lazac, pisztráng, laposhal, vajhal, tokhal, tintahal, makréla – nálam, mint hideg előétel, „mindent visz”. Persze, az aktuális menübe illesztve. Pár szelet, vagy csík füstölt hallal, főtt tojással feldobható bármilyen saláta, még a sima krumplisaláta, vagy az újkrumpli is. A füstölt halak tálalhatók avokádóval, kapribogyóval, olívabogyóval, citrommal, lime-mal, és természetesen nagyszerű hozzá a kapor is.
A kísérletezés jegyében most rózsaborsot morzsoltam füstölt pisztrángra, és lime-cikkekkel tálaltam. Elsőre talán furcsának tűnik, de mit mondjak, nem rontotta el. Szerintem a halakhoz megy a bors, és természetesen a bor (is) ... A füstölt halakhoz passzol a lime, a citromnál kicsit fanyarabb íze miatt, de természetesen tálalhatjuk citrommal is. Nagyon jók a zöld fűszeres kéregben sütött halak is. A kéreg lehet simán zöld bors vagy tarka bors is. A fekete bors már szerintem túl intenzív, ezért nem igazán ajánlható.