2015. április 26., vasárnap

Brokkolisaláta szezámmaggal, kókuszchipsszel


A szép zöld brokkoli nemcsak "feldobja" a tésztás, halas ételeket, de főszereplőként is megállj a helyét, legyen az leves, köret vagy saláta.
 

A zöldségek elkészítése amúgy is gyors, egyszerű, de ezzel a módszerrel még inkább az. Persze, kell hozzá egy 1000 W teljesítményű mikrohullámú sütő, és természetesen akkor, ha nem irtózunk a mikrohullámú sütő használatától. A módszer előnye, hogy a zöldségek teljesen zsiradékmentesen készülnek, megőrzik természetes ízüket, színüket, állagukat és csodás roppanósak maradnak. Nekem tetszik. 

Elkészítés:
A zöldségeket mossuk meg, vágjuk kis hasábokra, vagy a brokkolit szedjük kis rózsákra. Helyezzük egy mikrózható üvegtálba, folpackkal takarjuk be, és 1000 W teljesítményen, 50 grammonként mikrózzuk 30-60 mp-ig, a zöldség fajtájának függvényében.
Ezután vágjuk ki középen a fóliát, hogy a gőzt kiengedjük a tálból, és tálaltjuk a zöldségeket a szokásos módokon, hidegen, melegen, köretnek, salátának...
Ez most saláta, ízesítése só, frissen őrölt bors, olívaolaj, színes szezámmag, pár csepp citromlé és kókuszchips.
De megszórhatjuk a salátát chiamaggal, fenyőmaggal, esetleg szeletelt mandulával, cseppenthetünk rá balzsamecetet.


2015. április 13., hétfő

Cukkinicarpaccio koktélparadicsommal


Többször írtam a látvány fontosságáról a gasztronómiában (is), – már lehet egy kicsit unalmas is –, de nem lehet elégszer hangsúlyozni. Számomra nincs lehangolóbb látvány egy nem megfelelően tálalt ételnél. Még ha az ízek rendben vannak is... 
Szerencsére már egyre több étterem is hangsúlyt helyez erre, és nem csak a Michelin-csillagosak...
A „csoda” (természetesen a kiváló alapanyagok beszerzése után) a szeleteléssel kezdődik. 
A carpaccio eredetileg olasz, nagyon finoman szeletelt nyers húst jelentett, és ez a bélszín volt. Mára a carpaccio kifejezés tartalma kitágult, már egy műfajt jelöl, magát az elkészítési módot: vékonyra szeletelt alapanyag, könnyű öntettel. 


Ezért aztán carpacciot készíthetünk lazacból, füstölt kacsamellből, grillezett csirkemellből, zöldségekből, gyümölcsökből, céklából, cukkiniből....


Az öntet pedig a húshoz, a zöldséghez illő finom olaj (olíva, dió, mogyoró...), citromlé, bor- vagy balzsamecet és esetleg valamilyen zöldfűszer.



2015. április 10., péntek

Gratin dauphinois


A gratin dauphinois, avagy a csőben sült burgonya Franciaország délkeleti részéről, a Dauphiné régióból származik. Már-már nemzeti étel, készítése egyszerű, változatos - ahány ház, annyi szokás. Van, ahol csak sütőben készítik – ez az alapverzió –, van ahol a burgonyát előfőzik, és aztán rakják a sütőbe. A lényeg: a nagyon vékonyra szeletelt burgonya, a tejszín és a fűszerek. És van, ahol sajt is kerül a tetejére. Ha sajt nélkül készítik, akkor inkább köretként tálalják, ha sajttal, akkor egytálételként.
Érdemes kipróbálni, szerethető étel. 


Én most a sajtos verziót ajánlom. A sajt feltétlen legyen jó minőségű, pl. érett Gruyère.


Hozzávalók: 1 kg burgonya, 200 ml tej, 400 ml tejszín, 100 g vaj, 100 g sajt, 2-3 cikk fokhagyma, só, frissen őrült bors, frissen reszelt szerecsendió, ízlés szerint

Elkészítés:

A burgonyát hámozzuk és mossuk meg. Ezután vágjuk/gyaluljuk 1-2 mm vastag szeletekre. A szeleteket már ne mossuk meg, mert a megfelelő konzisztencia elérésére szükség van a burgonyában lévő keményítőre. 
Egy fazékban forraljuk össze a tejet és a tejszínt a vajjal, az átnyomott fokhagymával, fűszerezzük sóval, borssal és a szerecsendióval. Ezután keverjük bele a falkarikázott burgonyát, és mérsékelt tűzön, lefedve főzzük 8-10 percig. A tejszínes keveréknek el kell lepnie a burgonyát.
Ezután az előfőzött burgonyát rakjuk át egy kivajazott tűzálló sütőtálba, és alufóliával letakarva süssük 180°C-fokra előmelegített sütőben 40-50 percig. Az alufóliát eltávolítva szórjuk meg a burgonyát a lereszelt sajttal, és 200°C-fokon süssük aranybarnára.
Tálaljuk fejes salátával.


2015. április 7., kedd

Cukkinisaláta újhagymával


Így a húsvéti evés-ivás után ha valami könnyedebb dologra vágynánk (és vágyunk), akkor csak valami nyers saláta jöhet szóba. És mi sem kézenfekvőbb már, mint az újhagyma, retek, vagy még „valami”. Ez lehet cukkini, koktélparadicsom, uborka...


Munka szinte semmi, csak szeletelünk, vágunk és valami jófajta olajból és ecetből dresszinget készítünk. Fűszerezés: frissen őrölt bors és tengeri kristálysó.
A hangsúly most is, mint sok más esetben a szeletelésen van, mert hát, mint többször kifejtettem a látvány legalább olyan fontos, mint az ízek harmóniája. 
A cukkinit julienne-re vágjuk, az újhagymát pedig átlósan. 
Ennyi. Látvány és csodálatos frissesség.



2015. április 2., csütörtök

Sóskaleves


Ma nagycsütörtök van, a bibliai utolsó vacsora, a néphagyomány  szerint zöldcsütörtök, amikor is friss zöldekből készített ételek fogyasztása javasolt, sóska, spenót, medvehagyma - ezeknek van most szezonja....
A sóskalevesem minimál verzióját javaslom: sem tejszín, sem turmix, sem buggyantott tojás (lesz elég húsvétkor), csak úgy rusztikusan...
Annyi különbséggel, hogy a hagymát egy kicsit még 1 kk nádcukorral karamellizáltam.
Szerintem álomfinom lett, legalább is nekem. 
Kíváncsi lennék, mit szóltok hozzá...