2014. május 29., csütörtök

Sajtos tallér rozmaringgal


A sajtos rudak, ropik, „rágcsálnivalók” fontos, elmaradhatatlan kellékei a partiknak, buliknak. Gondolom, mindenkinek van rá egy tuti receptje. Van a sok helyen csak a világ legfinomabb sósrudacskájának „titulált” – liszt, margarin, ecet és vízből álló sajtos rúd, aminek csak a tetejére kerül sajt, vannak a kelt, élesztős tésztából készült sajtos tekercsek, és vannak a kettő közötti variációk. Nagyon széles a skála.
Nálam minden sütemény kizárólag vajjal készül, sokszor még az ételek is, nem „félünk” a vajtól, hogy hizlal.
Az én sajtos rudacskáim tartalmaznak tojást, vajat, tejfölt, és a tésztába is kerül reszelt sajt.



Ez vált be, nem „fűrészporszerű”, de ropogós, és nagyon finom. Ez a tallér is pontosan a korábban leírt sajtos rúd receptje szerint készült, annyi különbséggel, hogy a tésztába a hozzávalók mellé egy evőkanálnyi apróra vágott rozmaringot kevertem, és a tésztából nem cipót formáltam, hanem két kb. 5 cm átmérőjű rudat. A tésztát ugyanúgy fóliába csomagoltam, pár órára a hőtőbe tettem, és a rudakból kb. 5 mm vastag tallérokat vágtam. A sajtot most nagyon apróra reszeltem. Vághatjuk a tallérokat kicsit vastagabbra is.
Rozmaring helyett keverhetünk bele kakukkfüvet, a tetejére szórhatunk szezámmagot, köménymagot vagy mákot.

 

2014. május 22., csütörtök

Insalata caprese, cukkinival, juhgomolyával


A paradicsom, a sajt és az extra szűz olívaolaj igazi "jóbarátok". Ebből a három összetevőből bármikor összedobható egy elegáns előétel. Ragyogó példája ennek az olaszok nagy "találmánya", az Insalata caprese. Az eredmény minden esetben az alapanyagok minőségén és a tálaláson múlik. Ha a fantáziánkra hagyatkozunk és megpróbálunk szakítani a zöldségek hagyományos karikára/kockára vágásával, különlegesen szép, nemcsak szájnak, szemnek is ingere fogásokat varázsolhatunk az asztalra.


Ennél az előételnél is a szeletelésen és a hozzávalókon van hangsúly. Szerencsére már a piacon kapható paradicsomoknak van íze, igaz ez még nem a napérlelte nyári paradicsom, de már más, mint a téli, "ízenincsek". Tehát, a zöldségeket szeleteljünk fel, és rendezzük el a tányéron. Sózzuk meg nagyszemű tengeri sóval, daráljunk rá borsot, és locsoljuk meg extra szűz olívaolajjal. Tépkedjünk rá bazsalikomlevelet. Kész. Ennyi.


2014. május 16., péntek

Almás-mogyorós-csokoládés kuglóf


Mióta megvettem ezt a csodás kuglófformát, nagyon sok mindent sütöttem benne, és nem csak a hagyományos értelemben vett kuglófot. Mindenféle gyümölcsös, diós, mazsolás sütemény készült már benne. A lényeg, hogy a belekerülő massza állaga tejfölsűrűségű legyen, és jól válasszuk meg a sütési időt. Ez is egy sok komponenst tartalmazó kuglóf lett: van benne alma, mazsola, mogyoró, csokoládé, minden, ami "volt a háznál".


Nagyon jó lett, érdemes kísérletezni: alma helyett tehetünk bele körtét, mogyoró helyett mandulát vagy diót, mazsola helyett más aszalt gyümölcsöt, de ezek közül bármi ki is hagyható. Nálam a recept - konyhatúra lévén - nem "szentírás", és természetesen, kísérletezni jó. Ha elsőre nem is sikerül, de a végére igen, és ide a blogba csak kipróbált, tökéletes recept kerül.

Hozzávalók:
4 tojás, 175 g szobahőmérsékletű vaj, 100 g kristálycukor, 500 g alma, 150 g liszt, 2 teáskanál sütőpor, 100 g mogyoró, 100 g 75 % -os csokoládé, 1 csipet só, 50 ml langyos tej, 100 g mazsola, 100 ml rum

Elkészítés: 

Az almát hámozzuk meg, és vágjuk kis kockákra. A mogyorót száraz serpenyőben pirítsuk meg. Vágjuk a csokoládét és a kihűlt mogyorót durvára, a mazsolát áztassuk be a rumba, majd szűrjük le. Három tojás sárgáját keverjünk habosra a cukorral, a fehérjét verjük kemény habbá.
A vajat morzsoljuk el a sütőporral és a sóval elkevert, átszitált liszttel, adjuk hozzá az egész tojást, majd a tojássárgákkal elkevert cukrot, és jól keverjük össze. Ezután adjuk a masszához a mogyorót, az almát, a mazsolát, a csokoládét, a tejet, és végül a tojások habját. Óvatosan keverjük össze. Előmelegített sütőben, 175°C fokon süssük a kuglófot 50-60 percig, amíg aranybarnára pirul. Hogy megsült-e, tűpróbával ellenőrizzük. Ha szükséges, még süssük néhány percet. Sütés után pihentessük a kuglófot a formában 10-15 percet, a formából kivéve, rácson hagyjuk kihűlni. A kuglófra készíthetünk cukor- vagy csokimázat, de „csak” porcukorral megszórva is tökéletes.
Most fehér csokival díszítettem, amihez vízgőz fölött megolvasztottam 100 g fehér csokoládét. Amikor felolvadt, hozzákevertem 20 g vajat, és egy kanállal rácsorgattam a kuglófra. 

  

2014. május 14., szerda

Almás-diós sütemény


Nem tudom, ki hogy van vele, de én a csokis-mogyorós-mandulás-diós-gyümölcsös sütiket szeretem - ha egyáltalán -, nem a habos-krémes "csodákat". Talán azért is, mert a csokit, diót, mandulát, gyümölcsöket külön-külön is szeretem, de ebben lehet, az is közrejátszik, hogy nem vagyok egy "mesterszakács/-cukrász". Az egyszerűen és gyorsan elkészíthető dolgokat preferálom. Keverem-kavarom, kész. Persze, vannak azért kivételek, de ahhoz kivételes alkalmak is kellenek. Akkor időt, energiát nem sajnálok, és "konyhatúrázom".
Ez is egy ilyen almás-diós-mazsolás-csokis sütemény. Nagyon finom, elkészítése pedig végtelenül egyszerű, elrontani talán nem is lehet. A variációs lehetőségek száma is nagy, minden, ami benne van, opcionális: dió helyett kerülhet bele mandula, vagy mogyoró, mazsola helyett bármilyen apróra vágott aszalt gyümölcs, alma helyett körte, ahogy tetszik. A kész tészta állaga kicsit sűrűbb legyen, mint a piskóta. 
 

Hozzávalók: 0,5 kg reszelt alma, 300 g kristálycukor, 100 g mazsola, 100 g durvára vágott dió, 300 g liszt, 2 egész tojás, 1 sütőpor, 1 citrom reszelt héja, 1 kk vaníliakivonat, csipetnyi só
- kevés vaj és liszt a forma kikenéséhez


Elkészítés:
Az almákat hámozzuk meg, és nagy lyukú reszelőn reszeljük le. Keverjük jól össze a cukorral, a mazsolával, és hagyjuk állni legalább 4 órát, de állhat akár egy egész éjszaka. Ezután adjuk a cukros-mazsolás almához a tojást, a sütőporral és a sóval elkevert, átszitált lisztet, a citromhéjat, a vaníliakivonatot. A masszát keverjük jól ki, adjuk hozzá a durvára vágott diót, és tegyük egy vajjal kikent, kevés liszttel meghintett sütőformába. 200
°C fokra előmelegített sütőben süssük a tésztát 10 percig, aztán a hőmérsékletet 180°C fokra mérsékelve még kb. 30 percet. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy megsült-e: a beleszúrt tű száraz kell, hogy legyen. Hagyjuk a formában kihűlni, és szeleteljük tetszés szerint. 
Tálalás előtt vízgőz felett megolvasztott csokoládéval, melybe 1 tk vajat olvasztottam, díszítettem. A sütemény süthető más formájú tepsiben, de akár kuglófformában is. 


2014. május 12., hétfő

Spenótleves sült fokhagymával

 

Ahogy korábban írtam, a spenót sokak körében a "nemszeretem" zöldségek közé tartozik. Azonban, ha nem is minden - mert a jó alapanyag az elengedhetetlen-, de nagyon sok múlik az elkészítésen, a fűszerezésen. 
A spenót igen kedvelt az egész világon, leveleiben a szervezetre hasznos ásványi anyagok, vitaminok találhatók. Leggyakrabban salátaként használják fel, de készülhet belőle mártogatós, quiche, lasagne, frittata, keverhető tésztákhoz, más zöldségekhez, tölthető vele csirkemell. Igen változatossá tehető vele az étrend.
Mi magyarok nagy "levesesek" vagyunk, ezért a legtöbb háztartásban spenótból leves vagy főzelék készül. Nálunk is nagy kedvencek a spenótlevesek, a különböző spenótos egytálételek, mint a spenótos tepsis burgonya, és természetesen a spenótpesto, mellyel bármilyen tészta "feldobható". 

 
Hozzávalók: 1 kg spenót,1 fej shalotta vagy póréhagyma, 2 ek olaj (most szőlőmagolajat használtam), 1-1,2 l csirkealaplé, 1 fej fokhagyma, só, bors, chiliolaj, ízlés szerint
 

Elkészítés:
Az olajon pároljuk üvegesre a hagymát, részletekben dobjuk rá a megmosott, lecsöpögtetett spenótot és 1-2 percig pároljuk együtt. Öntsük fel az alaplével, sózzuk, borsozzuk, és 5-6 perc alatt, lassú tűzön, főzzük készre. Botmixerrel pürésítsük.

Tálaljuk a kevés olajon megsütött vékony szeletekre vágott fokhagymával, és minden tálkába cseppentsünk 1-2 csepp chiliolajat.

Ha a leves nem elég sűrű, sűríthetjük egy kanál kukoricakeményítővel, de főzhetünk bele pár szem újburgonyát (gyorsan megfő), amit összeturmixolunk a spenóttal, finomíthatjuk tejszínnel. 


2014. május 7., szerda

Csípős-savanyú káposztaleves


Ezt a levest távol-keleti, kínai, koreai, thai csípős-savanyú levesek ihlették. Csak ihlették, mert nem követtem semmilyen autentikus receptet sem, egyszerűen egy finom csípő-savanyú leves elkészítése volt a cél. Úgy készül, mint egy egyszerű zöldségleves, csak persze egy kicsit másképp. Az ördög mindig a részletekben rejlik. Itt ez most a hozzáadott gyömbér, a chili, és a rizsecet.


Hozzávalók: 1 fej új káposzta, 2-3 újburgonya, 1 vöröshagyma, 3 cm gyömbér, 2 sárgarépa, 1 ek chilipaszta, 1 ek kukoricakeményítő, 2 ek szőlőmagolaj, só, bors, 1 csokor kapor, vagy koriander

Elkészítés:

Először oldjuk fel a kukoricakeményítőt 100 ml vízben. Ezután forrósítsuk fel a serpenyőt vagy wokot, és 3-4 percig pároljuk benne a lereszelt gyömbért, a chilipasztát, az apró kockára vágott hagymát és sárgarépát. Közben egy fazékban forraljunk fel 2 liter vizet vagy alaplevet, ha forr, rakjuk bele a kis kockára vágott burgonyát, a hagymás-gyömbéres sárgarépát és az 1 cm széles csíkokra vágott káposztát. Sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint, és forraljuk össze. Lassan adjuk a leveshez a vízben feloldott keményítőt, és főzzük a levest készre, amíg a zöldségek megpuhulnak, vigyázva arra, hogy ne főjenek szét. Ízesítsük a levest a rizsecettel, és tálaláskor szórjuk rá a felaprított kaprot.
 





2014. május 4., vasárnap

Fokhagymás, cukkinis spaghetti



A fokhagymás spagetti, a spaghetti aglio e olio már-már fogalom. Nagyszerűsége, egyszerűségében rejlik. Nem kell hozzá más csak jó tészta, olaj és fokhagyma, a fűszerezés: petrezselyemlevél, chili, só. Természetesen reszelhetünk rá parmezánt vagy pecorinót, keverhetünk hozzá garnélát, paradicsomot, zöldséget. Ez most egy csodás, két részből álló kombináció, a fokhagymás, olajos, teljes kiőrlésű tönkölybúzából készült spaghettit „fuzionáltam” a hagymás cukkinivel. Eredetileg két ételnek készült, de egynek is tökéletes. Ezért elkészítését is így, külön-külön írom le.


Hozzávalók: 250 g spaghetti, 5-6 gerezd fokhagyma, 50+ 2 ek ml olívaolaj, petrezselyemlevél, 1 1-2 chili; cukkini, 1 vöröshagyma, parmezán és só, ízlés szerint

Elkészítés:


- fokhagymás spaghetti:


a spaghettit a szokásos főzzük meg, vagyis tegyük forrásban lévő sós vízbe, amelybe tettünk 1 ek olajat, ez általában 5-7 perc.
Közben, egy serpenyőben, az 50 ml olívaolajon közepes lángon pirítsunk meg 2 gerezd szétnyomott fokhagymát. Ha megpirult vegyük ki a serpenyőből, és ezen a fokhagymás olajon pirítsuk meg a fennmaradt, vékony szeletekre vágott fokhagymagerezdeket és a felvágott chilit. Keverjük bele a finomra vágott petrezselymet is. Ebbe az olajos keverékbe forgassuk bele a nem túlságosan lecsöpögtetett tésztát. Kész.


- hagymás cukkini:

 
futtassuk meg 1 ek olívaolajon a félkarikára vágott hagymát, és a kockákra vágott cukkinit 2-3 perc alatt. Fűszerezzük sóval, frissen őrölt borssal.
 

Keverjük össze a fokhagymás tésztát a cukkinivel, és reszeljünk rá parmezánt.