2013. június 30., vasárnap

Görögdinnye mascarponés mézes dióval


Kis túlzással mondhatjuk, a gyümölcs az egészség szimbóluma. Vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagok, kitűnő immunerősítők, étvágyjavítók, vannak köztük zsírégető, vesetisztító hatással rendelkezők, és persze egyik finomabb, mint a másik. Egyszóval fogyasszunk minél több, és minél több fajta gyümölcsöt. Ha sorrendet szeretnék felállítani, akkor nálam első a cseresznye, aztán a szőlő, a dinnye, a csodás édes görögdinnye.


A görögdinnye víztartalma 90-95 %, kalóriatartalma rendkívül alacsony, könnyen emészthető, vízhajtó, az egyik legjobb zsírégető gyümölcs, méregtelenítésre is kiválóan alkalmas. Nyáron a nagy melegben a behűtött dinnye igazi frissítő, de szép és érdekes dolgokat „varázsolhatunk” belőle/vele. Ilyen a granita, a grillezett görögdinnye, vagy ez a mascarponével, mézzel, dióval készült desszert is.

Hozzávalók: (1 adag) 150-200 g görögdinnye, 2 ek mascarpone, 1 ek natúr görög joghurt, 2-3 csepp vaníliakivonat, 2 csepp stevia, 1 ek méz, dió

Elkészítés: 

A behűtött dinnyét hámozzuk meg, magozzuk ki, és vágjuk kis kockákra. Keverjük össze a mascarponét a joghurttal, a vaníliával és a steviával (vagy vaníliacukorral és porcukorral, ízlés szerint). A mézet kicsit melegítsük fel, és keverjük össze a száraz serpenyőben megpirított dióval. Rakjuk a dinnyekockákat egy tálkába, vagy tányérra, tegyük rá a joghurtos mascarponét, és csorgassuk rá a diós mézet. Még pikánsabbá egy-két csepp balzsamecet krémmel tehetjük. Tálaljuk azonnal.
Ez a mascarponés-joghurtos krém más gyümölcsökkel is jól működik, keverhetünk a dinnyéhez epret, megszórhatjuk szezámmaggal, dió helyett jó hozzá a pisztácia vagy a mogyoró, szezámmag helyett a mák.



2013. június 28., péntek

Partifalatok – „ Még, még, még...,”


Ha vendéget várunk, a partifalatok igazi Jolly Jokerek. Pillanatok alatt elkészülnek, frissek, változatosak, előre is elkészíthetők. Az alap lehet, baguette, kifli, de avokádó borsó, uborka. Különleges ízvilágú szendvicseket készíthetünk zöldség és gyümölcs kombinációjával is.

A bagettet megkenhetjük vajjal, fűszervajjal, pástétommal, sajtkrémmel, tapenade-al, vagyis olívakrémmel. A tapenade fekete olajbogyóból, kapribogyóból, tejben áztatott, sótalanított szardellafiléből és fokhagymából, olívaolajjal készített, borssal fűszerezett krém. Delikátesz boltokban kapható, de elkészíthető házilag is, amihez a hozzávalókat mozsárban törjük össze, keverjük ki az olívaolajjal, majd ízesítsük frissen őrölt borssal, esetleg citromlével és konyakkal.
A füstölt lazacos, garnélás partifalatokhoz, szendvicsekhez igazán passzol a keményre főtt tojás, a kapor, az olíva-és kapribogyó, a szalámishoz, kolbászoshoz – a csemegeuborka, paprika. A sajtkrémes változathoz nagyon finom a szőlő és a dió. 

 

Természetesen nem feledkezhetünk meg a kaviáros partifaltokról sem, amihez kenjük meg a kenyérkét, bagettet jófajta vajjal, halmozzuk rá a kaviárt, tegyünk rá egy hámozott szelet citromot. Egyszerű és csodás. 




2013. június 24., hétfő

Rozmaringos krumplitorta


A burgonya sokoldalú, variálható, sütve, főzve, köretnek, egytálételnek, chipsnek, ... egyaránt kitűnő. Természetesen nem feledkezhetünk meg a mindenki által más néven ismert tócsniról (lapcsánka, macok, görhöny, kremzli) sem. A fogások igazán izgalmassá zöldfűszerekkel tehetők. Szerintem közülük is a rozmaring az egyik legjobb választás.


Ez a "krumplitorta" is a variálhatóság jegyében készült, éspedig rozmaringgal.
 

Hozzávalók: 1 kg burgonya, só, bors, pár szál rozmaring, 200 g sajt, 200 g crème fraîche vagy tejföl, 1 kk vaj
 

Elkészítés:
A meghámozott burgonyát sajtreszelőn reszeljük le, sózzuk, borsozzuk, keverjük bele az apróra vágott rozmaringleveleket és a crème fraîche-t. Vajazzunk ki egy sütőtálat, rakjuk bele a burgonyát, a tetejét szórjuk meg a lereszelt sajttal, és 190ºC fokra előmelegített sütőben süssük kb 35-40 percig, amíg a sajt ráolvad és szép pirosra sül. Szeletelve, melegen tálaljuk


2013. június 14., péntek

Kávés Panna Cotta áfonyával


Az Olaszországból származó Panna Cotta a krémtúróhoz hasonlít. Kevés előkészület szükséges az elkészítéséhez, és az eredmény varázslatos. kipróbálhatunk különböző ízesítéseket, de a zselatin adagolásával óvatosan kell bánni Figyeljük meg, mennyitől lesz ideális állagú, és a lehető legkevesebbet használjuk belőle.

Hozzávalók: 4 zseletinlap, 200 ml tejszín, 200 ml kókusztej, fehér csokoládé, 1 kk instant kávépor, 3 ek őrült barna cukor

Öntet: 200 g áfonya, 3 ek porcukor, 1/2 zöldcitrom

Elkészítés: 

Áztassuk a zselatint 10 percig hideg vízben. Forraljuk fel a tejszínt és a kókusztejet egy lábasban, adjuk hozzá az apró darabokra tört csokoládét, a kávét és a barna cukrot. Amikor a cukor felolvadt, vegyük le a tűzről, tegyük bele a lecsöpögtetett zselatinlapokat, és keverjük alaposan össze, hogy jól feloldódjanak. A kész krémet öntsük formákba. Ezután hagyjuk a hűtőben legalább 2 órára, vagy akár egész éjszakára.

Az öntett elkészítéséhez forraljunk fel 50 ml vizet a cukorral. Öntsük bele az áfonyát, főzzük néhány percig, alacsony lángon, csavarjunk bele fél lime levét, majd vegyük le a tűzről és hagyjuk kihűlni. 



Az öntett elkészítéséhez forraljunk fel 50 ml vizet a cukorral. Öntsük bele az áfonyát, főzzük néhány percig, alacsony lángon, csavarjunk bele fél lime levét, majd vegyük le a tűzről és hagyjuk kihűlni.


2013. június 3., hétfő

Cukkini, cukkinivirág – cuki fogások


A cukkini méltán nagyon népszerű zöldség, több fajtája létezik, kora nyártól késő őszig terem, kapható a piacokon. Íze viszonylag semleges, tehát az ízesítést illetően bátran elereszthetjük a fantáziánkat. Lényegében a cukkinis ételeket más zöldségekkel, fűszerekkel tehetjük változatossá. A zsenge cukkini nyersen is ehető, így keverhető különböző salátákhoz nyersen vagy sütve, zöldségekhez, tésztákhoz, süthető belőle tócsni, de önmagában is megállja a helyét.


Természetesen párolható, grillezhető, tölthető, savanyítható, de készíthető belőle krémleves és főzelék is. Alacsony kalóriatartalma miatt diétás, fogyókúrás ételekhez is kitűnő. A zsenge példányokat nem., de a nagyobbakat azonban célszerű meghámozni, magját eltávolítani.

Nagyszerű és különleges csemege a töltött vagy rántott cukkinivirág. Csak kapjunk cukkinivirágot...

Elkészítése egyszerű, hagyományos módon töltjük vagy bundázzuk, és bő olajban kisütjük. Ennyi. Amivel feldobhatjuk, az az, ami bele-, vagy rákerül. Tölthető különböző sajtokkal – így kiváló vegetáriánus fogásokat kaphatunk –, ami lehet ricotta, feta. Fűszerezésére ideálisak a bazsalikom, a kakukkfű, a rozmaring, az oregánó, a lestyán... Panírozására használhatunk zsemlemorzsa helyett Panco-morzsát, kókuszreszeléket, összetört kukoricapelyhet, de márthatjuk fűszerezett palacsintatésztába is. Mivel a cukkinivirág törékeny, óvatosan bánjunk vele, megtöltésére kiválóan alkalmas a habzsák.

A megtöltött vagy panírozott cukkinivirágokat olívaolajjal megpermetezve süthetjük sütőben, vagy serpenyőben. Sütési idő a sütőben 220°C fokon kb 7-8 perc, serpenyőben, amíg a bunda szép ropogósra sül.


2013. június 1., szombat

Pácolt csirkemellcsíkok wokban kuszkusszal


Nagy kedvenceim a wokban készült ételek, hihetetlen egyszerű és gyors elkészítésük miatt. Az alap minden esetben valamilyen hús, vagy garnéla, és olyan zöldség, ami éppen rendelkezésre áll. Ez lehet szárzeller, sárgarépa, paprika, paradicsom, cukkini, padlizsán... . A végeredmény, vagyis az étel karaktere, a felhasznált zöldségektől és a fűszerezéstől függ. A wokban készült ételek fűszerezésére általában világos, vagy sötét szójaszószt, halszószt, osztrigaszószt – ezek kiváltják a sót –, chiliszószt, szezámolajat, borsot és friss zöld fűszereket használok.


Ez a sor, természetesen, bővíthető gyömbérrel, tabascoval, worcestershire szósszal, mézzel, nádcukorral lime- vagy citromlével, esetleg rizsborral, sherryvel. Ha pedig curryjellegű ételt készítek, akkor nem maradhat el a kókusztej.
A wokban készült ételekhez, mivel a sütés nagyon gyorsan, forró wokban történik, mindent előre el kell készíteni: a húst és a zöldségeket vékony csíkokra vagy kockákra vágni. A húsokat általában ajánlatos előre bepácolni. A gyors sütésnek köszönhetően az étel megőrzi az alapanyagok íz-, vitamin- és tápanyagtartalmát.
A köret általában rizs, de nem elképzelhetetlen számomra a hajdina vagy a quinoa sem.  Ma pedig mindezek helyett, kísérleti konyha lévén, kuszkusszal tálaltam. Jó volt!


Hozzávalók: 0,5 kg csirkemellfilé, 1 hagyma, 2 ek olívaolaj, 2 paprika, 1 ek édes chiliszósz, 2 ek paradicsompüré, 5-6 koktélparadicsom, friss bazsalikomlevél

A páchoz: 2 gerezd felaprított fokhagyma, 1 ek világos szójaszósz, 1 ek extraszűz olívaolaj, 1 tk szezámolaj, 1 tojásfehérje, 1 ek kukoricaliszt, egy fél citrom vagy lime leve, frissen őrölt zöld bors
 

Elkészítés: 
A páchoz keverjük össze a hozzávalókat. Forgassuk bele a vékony csíkokra felszeletelt húst, és tegyük a hűtőbe 30-40 percre. 
Közben készítsük elő a zöldségeket: a hagymát vágjuk félkarikára, a paprikát kockára, a paradicsomot félbe. 
A sütéshez forrósítsuk fel a wokot, öntsük bele az olajat, és süssük a csirkemellcsíkokat 3-4 percig. Adjuk a húshoz a hagymát, a paprikát, a paradicsompürét, a chiliszószt, és süssük együtt még néhány percig, ha kész, keverjük a húshoz a félbevágott paradicsomot és az apróra vágott bazsalikomlevelet. Ha szükséges fűszerezzük még sóval és frissen őrölt borssal, ízlés szerint. 
A kuszkuszt főzzük a csomagoláson található utasítás szerint: 180 ml vizet forraljunk fel, tegyünk bele sót és 1 tk olajat. Vegyük le a fazekat a tűzről és keverjünk a vízbe 120 g kuszkuszt. Fedjük le és 5 perc múlva a kuszkusz kész.