2013. március 29., péntek

Boldog Húsvétot!


Húsvét vasárnapja a kereszténység legnagyobb ünnepe, Jézus feltámadását ünneplik. A húsvéti szertartásokhoz kapcsolódik az ételszentelés szokása, a templomban megszentelt ételeknek a hívők mágikus erőt tulajdonítanak. Magyarországon tradicionális húsvéti eledel a főtt, füstölt sonka, a főtt tojás és a kalács.
Míg a mediterrán országokban a húsvét elképzelhetetlen báránysült nélkül, nálunk már csak ritkán kerül az asztalra. A tojás, a barka, a bárány - a legfontosabb húsvéti szimbólumok. 
A tojás ősi termékenységszimbólum, a születést, a teremtést jelképezi. A barka vagy pálmaág a béke jelképe, a hagyomány szerint ugyanis Jézus jeruzsálemi bevonulásakor az emberek pálmaágat tartottak a kezükben. A húsvéti bárány jelkép bibliai eredetű, a zsidók bárányt áldoztak Istennek, így a halál angyala elkerülte őket az egyiptomi rabság évei alatt: pészah- elkerülés. Jézus kereszthalála is áldozat, ezáltal váltotta meg az emberiséget: Agnus Dei – Isten báránya. 
Németországból ered a húsvéti nyúl szimbóluma és az a szokás is, hogy barkaágakat díszítenek fel kifújt hímes tojásokkal. Régi hagyomány a húsvéthétfői locsolkodás.

2013. március 27., szerda

Harcsaszelet sült póréhagymával


Ahogy már korábban többször is említettem, nagyanyáinknak még természetes volt: ha péntek, akkor böjtöltek, ki szigorúbban, ki lazábban, nem beszélve a húsvét előtti nagyböjtről. A böjt az életük része volt. Ez bizony ma is, ha nem is vallási, de egészségi okokból is hasznos lenne. És ha valaki még, pláne, szereti is a halat, rákot, tengeri „herkenyűket”, akkor ezek étrendbe iktatásának csak anyagi és beszerzési akadálya lehet. Ami, természetesen, nem elhanyagolható.
A ponty, a harcsa, a keszeg, a kárász, szerintem, mindenütt kapható, és egyre több helyen vásárolhatunk tengeri halakat is. A harcsa azért kitűnő választás, mert a gerincen kívül nem nagyon van benne szálka, ezért gyerekeknek és időseknek is ideális.
 
 
A hal sütése végtelnül egyszerű, fűszerezése minimális, különböző köretekkel – ami nálam általában zöldség, ritkábban burgonya, vagy a kettő együtt –, tehetjük változatossá. Készíthetjük paradicsommal, édesköménnyel, uborkával
A sütési idő betartására kell ügyelni, hogy a hal ne maradjon nyers, túlsütve pedig ki ne száradjon. Általánosan elfogadott sütési idő friss halaknál 5-7 perc a hal vastagságának minden centiméterére. Fagyasztott halaknál ez 10 perc/cm.
Most harcsát, és hozzá póréhagymát sütöttem. A sült póréhagyma édeskés és a hal sós, esetleg enyhén citromos íze – csodás harmóniát alkot. Tengeri hallal is kitűnő, szelet helyett vehetünk halfilét.
 

Hozzávalók: 4 szelet hal, só, 50 g vaj a sütéshez
- a sült póréhagymához: 4 póréhagyma, 2-3 ek olívaolaj, durva szemű tengeri só
 

Elkészítés:
A halszeleteket sütés előtt 10 perccel sózzuk be, és grillserpenyőben vajon oldalanként 2-3 perc alatt (a halszelet vastagságának függvényében) süssük meg. 

A póréhagymát mossuk jól meg, vágjuk le a végét és a zöld leveleit, csak a fehér részét használjuk. Vágjuk szalagszerű csíkokra a hagymát úgy, hogy a teteje egyben maradjon, vagyis a vágást a tetejétől 2-3 cm távolságra kezdjük el. Az így előkészített hagymákat helyezzük egy rétegben sütőtepsire, locsoljuk meg az olívaolajjal, mozgassuk óvatosan át, hogy az olaj mindenütt érje, és 200°C fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt süssük meg.
Szórjuk meg tengeri sóval, és a megsült hallal tálaljuk. Adhatunk hozzá majonézt, vagy/és a póré gyenge zöld részéből pár karikát, esetleg cseppenthetünk rá pár csepp citromlevet. 
A majonézt ajánlatos házilag elkészíteni, pár perc alatt kész, friss, finom és tartósítószert nem tartalmaz. Én így készítem.



2013. március 24., vasárnap

Madeleine narancsvirágvízzel


Nem tudom, ki hogy van vele, de én már nagyon várom a húsvétot, és természetesen a tavaszt. Erre az utóbbira, sajnos, a meteorológusok szerint most még – legalábbis húsvétig –, nincs sok esély. De szép virágokkal, hímes tojásokkal tavaszt varázsolhatunk a szobába. Ha ma vázába teszünk egy pár szál kirügyezett aranyvesszőt, vasárnapra csodás dísze lehet a húsvéti asztalnak.

Gondolatban már tervezem a menüt is, és hűen mottómhoz, ami így hangzik: „,..kísérleti konyha, szezonalitás, meglepő(-nek tűnő) párosítások, friss, jó minőségű alapanyagok, sok zöldség, sok hal, inkább szárnyas, torta, sütemény alkalmakkor”, most természetesen sütemény és torta is kerül az asztalra.


A „francia sort” folytatva, a financiers, chouquettes, Tarte Tatin mellett, az utóbbi időben, ez a madeleine lett nálam nagy kedvenc. Egyszerű, látványos, készíthető narancsosan, citromosan, mandulásan, kókuszosan..., csak sütőforma kell hozzá. Nagyon finom teához, kávéhoz, és jól mutat majd a húsvéti asztalon is. Ez most egy narancsos változat.

Hozzávalók: 110 g liszt, 100 g porcukor, 100 g vaj, 2 tojás, csipet só, 1/2 narancs héja, 1 ek narancsvirágvíz, 1 ek vaníliakivonat, kevés vaj és liszt a formák kikenéséhez
 

Elkészítés: 
A lisztet szitáljuk át, a vajat olvasszuk meg, majd hűtsük le. Keverjük habosra a szobahőmérsékletű tojásokat a cukorral és a sóval. Reszeljük bele a narancshéjat, adjuk hozzá a narancsvirágvizet, a vaníliakivonatot, az olvasztott vajat, és végül az átszitált lisztet. Keverjük simára, és pihentessük a tésztát 20-30 percet.
Vajazzuk ki, és szórjuk meg liszttel a formákat, és két kanál segítségével rakjuk a tésztát bele. Kanál helyett használhatunk habzsákot. A formákat ne töltsük tele, csak kb. 3/4 részig, mert sütés közben a tészta megnő és túlfolyik.

Előmelegített sütőben, 190°C fokon, 12-15 perc alatt süssük a madeleinokat aranybarnára. Narancsvirágvíz helyett tehetünk bele narancslevet.


2013. március 21., csütörtök

Chouquettes - francia fánk


Szerintem a francia édességek egyszerűek, különlegesek és finomak. Kevesebb a habos csokoládés, vaníliás torta, a torta inkább a porhanyós tésztából készült gyümölcstortákat jelenti, mint a Tarte Tatin. Nagyon népszerűek az olvasztott csokoládéból készült mini tartlet-ek, a mandulás financiers-k és a csodás macaronok.
Nem hagyható ki a sorból a chouquettes, a francia mini fánk. Reggelire, kávéhoz, uzsonnára, teához is kitűnő.


Elkészítése nem túl bonyolult, a lényeg a megfelelő állagú, formázható tészta. Van, aki csak vízzel készíti tej nélkül. Lényegében ez egy képviselőfánk-recept, annyi különbséggel, hogy ezek kis méretű mini fánkok, jégcukorral megszórva – töltelék nélkül.
 

Hozzávalók: 100 ml víz, 100 ml tej, 120 g vaj, 150 g liszt, 3 tojás, 1 mk só, 1 tk cukor, jégcukor
 

Elkészítés: 
Egy lábasban keverjük össze a vizet, a tejet, a vajat, a cukrot, a sót, és melegítsük a keveréket mérsékelt tűzön forráspontig. Amikor forrni kezd, a tűzről levéve adjuk hozzá a lisztet, keverjük csomómentesre. Akkor jó az állaga, ha elválik a massza a lábas oldalától. Egyenként adjuk hozzá a tojásokat (én ehhez kézi mixert használtam), és keverjük simára. 
A masszát töltsük habzsákba, és egy sütőpapírral bélelt tepsire nyomjunk belőle diónyi halmokat, nem túl közel egymáshoz. Sima végű kinyomó az ideális, nekem csak csillag formájú volt, így is szép lett, de a fánkokat teáskanállal is formázhatjuk. Szórjuk meg a fánkokat porcukorral és jégcukorral. 
Melegítsük elő a sütőt légkeverésre 220°C fokra, és süssük a fánkokat 10 percig. Ezután mérsékelve a sütési hőmérsékletet 180°C fokra, süssük még 10-12 percig, a sütő ajtaját egy fakanállal résnyire kitámasztva. Rácsra helyezve hagyjuk kihűlni. 
Ebből a mennyiségből 48 apró fánk lett.
Fogyasztható melegen, hidegen, megszórhatjuk még porcukorral, de akár meg is tölthetjük. 
Az itt található videó inspirálta a darabolt, keserű csokoládéval megszórt chouquette-t. Csodásan ráolvadt, érdemes így is készíteni, nagyon finom.


2013. március 19., kedd

Tagliatelle cukkinivel


Nemcsak sötét, téli napokon, amikor nem süt hétágra a nap, bármikor szívesebben fogyasztok szép, színes ételeket. Számomra az ízek mellett a látvány legalább annyira fontos. Az olasz tésztákról többször említettem, hogy szinte designer-i alkotások, minden tésztának megvan az ideális felhasználási területe.

Más-más étel készítésére alkalmas a fusilloni, a lumaconi, és megint másra a fettuccine, a spaghetti, vagy a tagliatelle, pappardelle, és sorolhatnám.


A mai tészta egy spenóttal színezett, ízesített hosszú metélt, a tagliatelle – cukkinivel, parmezánnal. Egyszerű, kevés alapanyagból, gyorsan elkészül, szép színes, mindenféleképpen tökéletes.

Hozzávalók: 250 g tagliatelle, 1 cukkini, 1 shalotta, 1 cikk fokhagyma, 2 ek olívaolaj, só, bors, parmezán, ízlés szerint

Elkészítés:

Futtassuk meg az olívaolajon a finomra vágott hagymát, fokhagymát és a vékony csíkokra vágott cukkinit. Fűszerezzük sóval, frissen őrölt borssal. 
A tésztát enyhén sós vízben főzzük meg – al dente –, és szűrjük le. Keverjük össze a hagymás cukkinivel, reszeljünk rá parmezánt és azonnal tálaljuk. 
A parmezánt mindig frissen reszeljük, nem helyettesíti az előre lereszelt, dobozban árusított.
 

2013. március 16., szombat

Pancake - Amerikai palacsinta


A palacsinta finom, a palacsinta gyorsan és változatosan készíthető, a palacsintát mindenki szereti, és természetesen „mindenki másképp csinálja ”. Van, aki csak tejjel, van, aki a tejhez szódavizet ad, van, aki csak vízzel. A töltelék aztán már csak fantázia kérdése: túró, csoki, dió, vaníliasodó, mogyorókrém, dzsem, lekvár, kakaó, porcukor... És vannak a különlegesebb palacsinták, a méltán híres Gundel palacsinta, a csúsztatott palacsinta, vagy a vanílás palacsintacsíkok.

Egyre ismertebb már nálunk is a pancake, az úgynevezett amerikai palacsinta, amely sütőporral készül, ezáltal vastagabb (kb. fél cm ), mint a hagyományos palacsinta, és kisebbre is sütik. Most ilyet készítettem.
 

Hozzávalók: 200 g liszt, 3 dl tej, 1 tojás, 50 g olvasztott vaj, 1 ek cukor, 1 kk só, 10 g sütőpor
 

Elkészítés:
Keverjük össze a lisztet a sütőporral, cukorral és a sóval. A tojást kavarjuk el a tejjel, és az olvasztott vajjal együtt adjuk a száraz keverékhez. Keverjük az egészet sima masszává. Sűrűbb tésztát kapunk, mint a hagyományos palacsintatészta. Megolajozott, felforrósított serpenyőben, közepes hőmérsékleten süssünk 10-12 cm átmérőjű palacsintákat. Akkor fordítsuk meg, amikor az alja aranybarnára sült, és a tetején még lágy a tészta. 
Az amerikaiak általában juharsziruppal fogyasztják. 
Én most a palacsintákra galagonyamézet csurgattam, és erdei fekete áfonyával tálaltam. 
 

2013. március 13., szerda

Túrógombóc



A túrógombóc nem csak a gyerekek kedvence, szerintem mindenki szereti. Igazán könnyen elkészíthető, gyors desszert, de böjti napokon, esetleg palacsinta helyett csodás ebéd vagy vacsora is lehet – „nem kell mindig kaviár”(hús) alapon. Elkészítésénél lényeges a megfelelő minőségű, nem száraz és nem savanyú túró. A legegyszerűbb alaprecept összetevői: túró, tojás, búzadara, só.

A túrógombóc is az „ahány ház, annyi szokás” kategória.
 

Ezek a gombócok anyukám leírása alapján készültek. Ami pluszként jelent meg bennük, a közismert receptektől eltérően, az a vaj. A tojások pedig nem egészben kerülnek bele, hanem külön a sárgája és habként a felvert fehérje. Igazán csodás lett, finom könnyű, és elronthatatlan.


Hozzávalók: 500 g túró, 2 tojás, 80 g búzadara, 30 g olvasztott vaj, 1 csipet só, 3-4 ek zsemlemorzsa, 2 ek olaj vagy vaj
 

Elkészítés:
A túrót törjük át szitán, vagy ahogy én – krumplinyomóval. A tojásokat válasszuk szét, a sárgáját adjuk az áttört túróhoz, a fehérjét verjük kemény habbá. Keverjük a tojásos túróhoz az olvasztott vajat, a búzadarát, a csipet sót, és pihentessük 15-20 percet. Ezután keverjük a masszához a tojások felvert habját. Formázzunk a masszából kis gombócokat, és enyhén sózott, bő, forrásban lévő vízben mérsékelt tűzön főzzük meg. Amíg a gombócok a víz felszínére jönnek, ez 8-10 perc. Közben az olajban vagy a vajban pirítsuk meg a zsemlemorzsát. A megfőtt gombócokat szűrőkanállal szedjük ki, és forgassuk meg a pirított zsemlemorzsában. Tálaljuk tejföllel, vagy porcukorral megszórva.

 


2013. március 11., hétfő

Céklachips


A lila burgonyából készített chips sikerén felbuzdulva, most céklachips készült a konyhámban. Jó ötletnek bizonyult, finom és szép lett. 

Elkészítése egyszerű, a lényeg: a nagyon vékonyra szeletelt cékla, mivel csak így távozik belőle gyorsan a víz, így lesz igazán ropogós.

Elkészítés:
A céklát megmostam, meghámoztam, felszeleteltem, és bő, forró olajban a szeleteket kis adagokban ropogósra sütöttem. A kész chipseket papírtörlőre kiszedtem, hogy felesleges olaj ne maradjon rajta. Tálaláskor nagy szemű Himalája sót szórtam rá, ami csodásan olvad a szájban, de só nélkül is kitűnő.


2013. március 6., szerda

Füstölt tokhal salátával, tojással


Hamvazószerdával véget ért a farsang, készülünk a húsvétra. A kereszténység 40 napos böjtöt tart, felkészítve testet-lelket Jézus feltámadásának megünneplésére. 

A böjt tartózkodás evéstől, ivástól, vagy valamilyen tevékenységtől. Tudatosan böjtölni vallási, spirituális vagy egészségügyi okokból szoktunk.
Az ókori görög filozófiai iskolák elsősorban a szellem megtisztulását várták a böjttől. Platón, Arisztotelész, Szókratész is böjtöltek egy magasabb szellemi és fizikai teljesítmény érdekében. Püthagorasz 40 napos böjtöt követelt meg tanítványaitól, mielőtt beavatta őket tanításaiba.
A böjt szinte az összes világvallás szerves részét képezi. Mózes 40 napi böjt után kapta kézhez a Tízparancsolatot, Jézus is 40 napig böjtölt a sivatagban, mielőtt megkezdte volna tanítói szolgálatát. A előírásokat szigorúan betartó keresztények nagyböjt során naponta csak egyszer étkeztek, húst pedig egyáltalán nem fogyasztottak. Mások, szigorú böjtöt csak Hamvazószerdán és Nagypénteken, és az időszak péntekjein tartottak. 
A böjt, mint terápiás módszer pedig már az ókori egyiptomiaknál is fellelhető, melynek gyógyító erejét pontosan ismerték, és annak helyes alkalmazására utasításokat állapítottak meg, csakúgy mint a böjt utáni táplálkozásra vonatkozólag is. 
A húsvét előtti 40 napos böjtöt szerintem érdemes kipróbálni, és nem feltétlen csak vallási okokból. Kevesebb hús fogyasztása, tartózkodás az alkoholtól, mint főszabály – probléma nélkül betartható és testünk-lelkünk meghálálja. Szervezetünk megszabadul a salakanyagoktól, javul a közérzetünk és esetleg még bónuszként pár kilót is leadunk.
Jó választás böjti ebédnek vagy vacsorának ez a szép színes saláta füstölt hallal és tojással.

Hozzávalók: jégsaláta, hónapos retek, hagyma, paradicsom, uborka, főtt tojás, füstölt hal, citrom, kaporlevél, só, bors 1 ek olívaolaj
 

Elkészítés: 
A salátát tépkedjük darabokra, a retket vágjuk vékony karikára, a hagymát szeletekre, a paradicsomot cikkekre, az uborkát kis kockákra, és keverjük össze. Locsoljuk meg az olajjal, csavarjunk rá citromlevet, sózzuk, borsozzuk, szórjuk rá az apróra vágott kaporlevelet, és kész. Rakjuk a tetejére a vékony csíkokra vágott füstölt halat és a főtt tojást. 
Mint ahogy már párszor említettem az étkezésnél a látvány legalább olyan fontos, mint maga az étel ezért a tojást nem hagyományosan, karikára vagy cikkekre vágva, raktam a salátára, hanem a fotón látható módon. Egy régi szakácskönyvben olvastam a tojás ilyen módon való tálalását: a megfőtt tojás sárgáját a fehérjéből kiemelve, egészben hagyva, és a fehérjét 4-5 mm vastagon felszeletelve, a tálon „legyezőszerűen” elhelyezve. Nekem tetszik.

További halas receptek: a blogon.