2012. július 30., hétfő

Csirkemell zöldbabbal


A cukkinival töltött csirkemell sikere után, a változatosság gyönyörködtet tétel jegyében készült ez a csirkemell-carpaccio. Legalábbis az elképzelés az volt, de vagy a hús minősége, vagy „technológiai problémák” miatt, nem pontosan olyan lett, mint amilyennek elképzeltem: nem tudtam egész vékonyra felszeletelni, mert esett szét. Az íze viszont kitűnő lett.
Hozzávalók: 1 csirkemell, friss kakukkfű, só, olívaolaj
 

Saláta: 20 dkg zöldbab, 2 újhagyma, 1 chili, nagy szemű tengeri só, frissen őrölt színes bors, fehér balzsamecet, dióolaj ízlés szerint
 

Elkészítés: 
A csirkemell bőrét eltávolítottam, bedörzsöltem sóval, megkentem olajjal, rászórtam a megvágott kakukkfű-leveleket, becsomagoltam alufóliába és 180 °C fokos sütőben 30 percig sütöttem. A sütőből kivéve a fóliában hagytam kihűlni. A salátához a babot megmostam, a végeit levágtam, és 1-2 cm-es darabokra vágva, sós vízben megfőztem, hogy puha, de még éppen roppanós maradjon. Leszűrtem és rögtön jéghideg vízbe tettem, hogy a szép zöld színe megmaradjon. Ezt a módszert alkalmazom a spenót, vagy a brokkoli színének megőrzése érdekében is. Az újhagymát és a chilit felkarikáztam, a babhoz kevertem, a salátát meglocsoltam az olívaolajjal és a balzsamecettel, daráltam rá borsot, megszórtam sóval, és a felszeletelt csirkemellel tálaltam.

Készíthető sárga babsalátával is, nagyszerű hozzá a salsa verde.




2012. július 25., szerda

Rántott hagyma tárkonyos, kapribogyós majonézzel


Konyhám lényegét talán legrövidebben így foglalhatnám össze: friss, jó minőségű alapanyagok, sok zöldség, sok hal, inkább szárnyas, desszert alkalmakkor. Viszont a változatosság is fontos szempont, ezért szeretek új dolgokat kipróbálni, különböző váratlan párosításokat alkalmazni, vagy ugyanazt készíteni, csak mindig egy kicsit másképp.
Ezért szoktam karfiol helyett (azt is szeretem) zellerrudakat, vagy paradicsomot, esetleg almát kirántani, természetesen saját készítésű morzsában, mert, szerintem, morzsa-fronton is katasztrofális a helyzet, nincs adalékanyag-mentes, tartósítószer nélküli, jó minőségű morzsa sehol, legalábbis én nem találtam. Viszont szeretek Panco-morzsában, vagy kókuszreszelékben, vagy a kettő keverékében sütni. Olyan borzas, rusztikus, és finom is a benne sült étel.
Most óriás fehér hagymát sütöttem Panco-morzsában, azt mondták a piacon, rántani való, gyönyörű volt, hát ki kellett próbálnom. Nagyon finom lett.

 

Hozzávalók: 1-2 nagy fehér hagyma, só, olaj a sütéshez
- a panírhoz: tojás, liszt, morzsa 

- a mártogatóshoz: majonéz, friss tárkonylevél, kapribogyó, só, bors
 

Elkészítés:
A hagymát 1,5 cm vastag szeletekre vágtam, megsóztam, hagyományos módon paníroztam, és forró olajban oldalanként 3-4 perc alatt szép aranybarnára sütöttem. A kapribogyós, tárkonyos majonézhez összekevertem az apróra vágott tárkonylevelet, a felkarikázott kapribogyót, és frissen őrölt sóval, borssal, ízesítettem.
 

Majonézt nagyon ritkán használok, ezért mindig frissen készítem, a korábban leírtak szerint, ugyanis egy felbontott üveg nem tartható el hónapokig még hűtőben sem, kidobni pedig nem szeretek semmit. 


2012. július 21., szombat

Grillezett csirkecomb cukkinivel


A csirkecomb sokunk kedvence, kicsit több kalóriát tartalmaz, mint a csirkemell, de bőrét eltávolítva, igazi diétás fogás is készíthető belőle. Viszont a bőre ropogósra sütve, igazi csemege. Általában kicsontozva szabad tűzön grillezve szeretem, de sütőben sütve, jó sok fokhagymával, paradicsommal is nagyon finom. Különleges, könnyű a citromos csirkecomb. A csirkecomb esetében, de szerintem bármilyen hús elkészítésekor, nagyon jót tesz a készülő ételnek, ha a húst előre bepácoljuk. Ezáltal nemcsak porhanyósabb, finomabb az elkészült étel, hanem a páccal – a felhasznált fűszerektől függően – más-más jelleget is adhatunk neki. Már egy-két óra pácolás is „csodákra” képes.
Szárnyashoz készíthetünk narancsos-chilis, mézes-mustáros, mediterrán-zöldfűszeres, fokhagymás, kínai jellegű, szójaszószos-gyömbéres pácokat. A sertésflekkenhez szerintem szintén kitűnő a sasliknál alkalmazott pácolás. Jó rostélyoshoz pedig elég a só és a bors, így élvezhető leginkább a sült hús kitűnő íze. Ezt a csirkecombot is mediterrán jellegű pácban érleltem egy éjszakán át.


Hozzávalók: 6 csirkecomb, 0,5 dl száraz fehér bor, 2 cukkini, olívaolaj a sütéshez, modenai balzsamecetkrém – Crema di Balsamico di Modena
 

Pác: 0,5 dl olívaolaj, 1 hagyma, 2 cikk fokhagyma, finomra vágott friss kakukkfű, bazsalikom, oregánó, rozmaring, frissen őrölt só, bors, ízlés szerint
 

Elkészítés:
A páchoz az olajban elkevertem a karikára vágott hagymát, az átnyomott fokhagymát, a zöldfűszereket, a sót és a borsot, beleforgattam a csirkecombokat, és éjszakára a hűtőbe tettem. Sütéshez a csirkecombokat egy sütőtálba raktam, ráöntöttem a páclevet, a bort, alufóliával lefedtem, és 180°C fokos sütőben 20 percig sütöttem. Ezután az alufóliát levéve grillfokozaton 10-12 perc alatt ropogós pirosra grilleztem.
Közben a cukkinit felkockáztam, a hagymát félkarikára vágtam és wok serpenyőben kevés olívaolajon pár perc alatt megsütöttem. Fűszerezés: frissen őrölt só, bors, bazsalikomlevél. A csirkecombokat a cukkinivel és a balzsamecetkrémmel tálaltam.



2012. július 15., vasárnap

Sült padlizsánkarikák


A padlizsán – aubergine, eggplant – idénye a nyár és az ősz, júliustól, a fagyok beálltáig terem, lehet fehér, lila, fekete. A mediterrán, ázsiai és közel-keleti országokban az egyik legkedveltebb zöldség, nagyon sokféleképpen készíthető; az olasz, görög, török konyha rengeteg elkészítési módját ismeri. Talán legismertebb a török eredetű „Ájult imám”, vagyis az İmam Bayıldı, ami nem más, mint egy fűszeres paradicsomraguval töltött, sütőben készült étel, sok kapribogyóval, mandulával és fahéjjal. Szintén nagy sláger a padlizsankrém, azaz a zakuszka. Nagyszerű előételek készíthetők belőle, mint például a grillezett padlizsán kecskesajttal töltve.
Most fűszeres, a kurkuma miatt kicsit indiai ihletésű, de mediterrán jellegű előételt készítettem padlizsánból. Elkészítése egyszerű, gyors, az eredmény pedig magáért beszél, finom, egészséges és látványos. Igazán különleges lett a kurkumának és a chilinek köszönhetően. A kurkuma, turmeric, az indiai konyha elengedhetetlen fűszere, a currypor és sok más indiai étel alapanyaga.
 

Hozzávalók: 2 padlizsán, 2 paradicsom, 1 fehér hagyma, 1 cikk fokhagyma, 2 ek olívaolaj, 1 csipet kurkuma és chilipor, só, bors, bazsalikomlevél, kapribogyó, 1 kis chili
 

Elkészítés:
A padlizsánt megmostam és 1,5 cm vastag karikákra szeltem. Besóztam, megszórtam kurkumával, chliporral és 20-25 percig állni hagytam. Közben az olívaolajon megfuttattam a kis kockára vágott hagymát, rátettem az apróra vágott fokhagymát, a magvától megszabadított felkockázott paradicsomot, hozzáadtam a kapribogyót, fűszereztem sóval, borssal, és 2-3 perc alatt készre főztem. Ezután a padlizsánkarikákat kevés olajon oldalanként 2-3 perc alatt megsütöttem, sütőtálra raktam, mindegyikre halmoztam a paradicsomos raguból, és 200 ºC előmelegített sütőben 3 perc alatt készre sütöttem. Apróra vágott, friss bazsalikomlevéllel megszórva, friss pirítóssal előételként tálaltam. Grillezett vagy roston sült húsokhoz nagyszerű, pikáns köret.



2012. július 13., péntek

Csirkemell cukkinival töltve


Fogyókúrázóknak, valamilyen diétát követőknek fehérjepótlásra általában fehér húsokat, halat javasolnak sok zöldséggel. A halhoz később még visszatérek, most a húsoknál maradva elmondható, hogy a „fehér húsok” általában csirkemellet jelent, és bizony kellenek az apró fortélyok, hogy ne unjunk rá. A zöldségeket fogyaszthatjuk nyersen, vagy akárcsak a csirkemellet, grillezve, vagy kevés olívaolajon wokban sütve.

Jó választás a csőben sült csirkemell, sok zöldfűszerrel, csak a sajt mennyiségénél kell egy kis önkorlátozás.
Ez a cukkinivel töltött csirkemell is ennek a jegyében készült. Egyszerű, gyors, diétás, de egy kicsit más, és látványra sem utolsó. Egy könnyű ebéd, vagy vacsora, hidegen pedig, vékonyra szeletelve, szintén salátával nagyszerű előétel.

 

Hozzávalók: 2 egész csirkemellfilé, olívaolaj, modenai balzsamecetkrém – Crema di Balsamico di Modena –, friss kakukkfűágak, só, bors, ízlés szerint, 2 kis cukkini, egy sárga és egy zöld.
A salátához: zöldségek tetszés szerint, nálam jégsaláta, uborka, paprika, sárgarépa, zöldhagyma, fekete olíva, egy fél citrom leve, 1 ek olívaolaj, só, bors
 

Elkészítés:
A csirkemellet „kiterítettem” és gyengéden kiklopfoltam, kb. kéttenyérnyi méretre. Megkentem kevés olívaolajjal, ráhelyeztem a kakukkfűágakat, és a hasábra vágott cukkinit – egy zöldet, egy sárgát, egy zöldet, egy sárgát –, daráltam rá sót, borsot, és jó szorosan alufóliába tekertem. Előmelegített sütőben 190 ºC fokon 20 percig sütöttem. Friss salátával és balzsamecetkrémmel tálaltam.
A balzsamecetkrém ugyanúgy készül, mint a balzsamecet, szőlőmustból és balzsamecetből áll, csak az állaga sűrű, szirupos, az íze intenzív, édes-savanyú, gyömölcsös. Nagyszerű grillezett húsokhoz, halakhoz, zöldség- és gyümölcssalátákhoz.


 
 

2012. július 10., kedd

Itókák kánikulára


A legfontosabb, hogy nagy melegben sokat igyunk! A víz a legtermészetesebb szomjoltó, de ha valami finomságra vágyunk, akkor is széles a választék. És ez nem feltétlenül édeset jelent, mert a hőségben az izzadás miatti sóvesztést is pótolni kell. Kézenfekvő megoldás a hideg zöldségleves, mint a zöld gazpacho uborkából, vagy a görögdinnyés gazpacho, nagyszerű hűsítő a granita, azaz a jégkása.
Vagy egyszerűen készíthetünk ayran-t, ami nem más, mint egy török eredetű joghurtital, joghurtból, jéghideg vízből és sóból, amit ízesíthetünk citrommal, mentalevéllel. Ennek édes, gyümölccsel felturbózott változata a lassi, azaz a gyümölcsturmix.
Ez a turmix most 450 g natúr görög joghurtból, 1 mangóból és 1 kisebb sárgadinnyéből készült. A gyümölcsöt megmostam, meghámoztam, kis kockára vágtam és a joghurttal összeturmixoltam. Lehűtöttem és tálaltam. Ízesíthetjük barna lágy nádcukorral és egy pár csepp citrommal – ízlés szerint. 


 

2012. július 8., vasárnap

Granita - igazi nyári hűsítő


A granita egy csodás olasz, Szicíliából származó desszert, ami alapesetben nem más, mint jégkása cukorból, vízből, különböző ízesítéssel. A legelterjedtebbek a citrom-, mandarin-, narancs-, kávé-, mandula-, eper-, mentagranita. Állaga régiónként is változó, a sorbettől a fagylaltszerűig terjed. Igazi nyári desszert, görögdinnyéből és sárgadinnyéből is finom, elkészítése gyors, egyszerű, fagylaltgép sem kell hozzá.
  

A dinnyehúst kevés cukorral és pár csepp citromlével összeturmixoljuk (a görögdinnyét a magok miatt szűrőn át kell még passzírozni), és a mélyhűtőben lefagyasztjuk. Aztán már csak össze kell törni, és máris fogyasztható ez a kánikulában igencsak nagyszerű hűsítő. Nem fagyi, de nem is dinnye, egyszerűen fantasztikus. Ízesíthető rummal, likőrrel.
A kevesebb cukorral vagy sós összetevőkből készített granitát gyakran a fogások között szolgálják fel, átmenetet képezve az ízek között. 

A különleges dolgok kedvelőinek kipróbálásra ajánlom a gazpacho-granitát. Ugyanúgy készül, mint a gyümölcsgranita, csak az alap itt nem a gyümölcs, hanem az előző bejegyzésben szereplő gazpacho, a grillezett dinnye nélkül. Azonban kevés friss dinnyét turmixolhatunk bele. Pikáns, fűszeres, cukormentes frissítő.

 

2012. július 6., péntek

Gazpacho grillezett görögdinnyével


A nagy melegre való tekintettel, és felbuzdulva az uborkából és sárgadinnyéből készült zöld gazpacho sikerén, megint csak főzés nélküli, jéghideg „valamire” tudtam gondolni. És ez megint a gazpacho lett, de nem a hagyományos spanyol recept szerint kenyérrel, hanem ez a könnyebb, újragondolt változat.

A konyhában eltöltött idő nem több, mint 10-15 perc, az eredmény pedig egy hűsítő, pikáns csoda. Amellett, hogy szép, nagyon finom is.

Hozzávalók: 1 kg paradicsom, 2 kis uborka, 1 fél piros paprika, 1 édes, fehér hagyma, 2 érett sárgabarack, 1 ek sherry ecet, pár csepp tabasco, 0,5 kg görögdinnye, 1 ek olívaolaj, frissen őrölt só és színes bors.

Elkészítés:

Az uborkát és a paradicsomot megmostam, az uborkát meghámoztam, a hagymát felkockáztam, a barackot félbe vágtam, magját eltávolítottam. Az így előkészített zöldséget- gyümölcsöt az ecettel, a tabascoval, a sóval és a borssal összeturmixoltam. Ezután egy szűrőn az egészet kanállal átpasszíroztam, és 2 órára a hűtőbe tettem. Tálalás előtt a dinnyét meghámoztam, magját eltávolítottam (mag nélküli dinnyéből készítve ez a művelet megspórolható), 2x2 cm kis kockákra vágtam és grillserpenyőben olívaolajon 2 perc alatt megsütöttem. A jéghideg gazpachot tányérokba mertem, és pár csepp olívaolajat cseppentve rá, a meleg dinnyével tálaltam.