2015. augusztus 29., szombat

Lecsó - télire, avagy piros, piros, piros....


Habár a lecsó balkáni eredetű étel, ma már a magyar konyha egyik alappillérének tartják. A lecsónak számtalan változata létezik, gyakorlatilag bármilyen zöldséget társíthatunk a négy kötelező hozzávalóhoz, ami a paprika, a paradicsom, a hagyma és a szalonna.
A lecsó nálunk a nyár kihagyhatatlan fogása, és természetesen mindenkinek megvan a maga tökéletes receptje. Az enyém itt olvasható.


Viszont, hogy télen se kelljen nélkülözni ezt a csodás ételt, tartósítani kell. És ennek most van itt az ideje.
A szerintem tökéletes konzerv-lecsóhoz csak két alaphozzávaló kell: paprika és paradicsom. És aztán télen felhasználáskor adjuk hozzá a hagymát, a szalonnát és a tojást.


Hozzávalók: paradicsom és paprika 1:1 arányban, só, erős paprika - ízlés szerint

Elkészítés:

Paprikát mossuk meg, csumázzuk ki és vágjuk karikára. A paradicsomokat vágjuk ketté, zöld közepét vágjuk ki és szeleteljük fel. 
Én a paradicsomot nem hámozom meg, de akit zavar a héja az következő módszerrel nagyon egyszerűen megteheti: metszük be a paradicsom tetejét X alakban, dobjuk 30 mp-re forró és utána 30-mp-re jeges vízbe. Ezután a paradicsomok héja könnyedén lehúzható.
Egy fazékban tegyük fel főni, először a paradicsomot, körülbelül 10 perc alatt annyi levet ereszt, hogy nem ég le. Ekkor adjuk hozzá a paprikát, az erős paprikát, sózzuk meg, ízlés szerint és lassú tűzön főzzük együtt 15 percen át, ügyelve arra, hogy a paprika ne főjön túl, roppanós maradjon.
A kész lecsót töltsük forrón az előkészített üvegekbe, és az üvegeket lezárva, száraz gőzben hagyjuk kihűlni.


És amikor az üvegbe kerül:


 
Megjegyzés: ha a lecsóbefőzést összekötjük a paradicsomlé készítésével, akkor a forró paradicsomlébe rakjuk a paprikát, és a továbbiakban a fentiek szerint járunk el. Ezáltal megspórolva az esetleges paradicsomhámozás műveletét.

2015. augusztus 26., szerda

Fűszeres zöldbab - sütőben


Az idei nagyon meleg nyár nemigen kedvezett a "zöldbabimádóknak" – közéjük tartozom én is  – , vagy nem volt, vagy nagyon drága volt.... Jó, ha háromszor vettem az idén. De tegnap valami csoda folytán az egyik árusnál háromféle bab is volt. Ezt a gyönyörű, széles csövű zöldet választottam. Nagyon jól nézett ki, és jó is volt: friss, roppanós, zsenge.


A kérdés az volt, mi legyen belőle: leves, saláta, egytálétel?

Végül egy könnyű vacsora gyanánt a sütőben sült verzióra esett a választásom, amihez lágyra főzött (soft boiled) házi tojást főztem. Csodás egytálétel. 
A korábban készített sült zöldbab – ami a fűszerezést illeti –, kicsit újragondolt változata következik.


Hozzávalók: 600-700 g zöldbab, 20 g olvasztott vaj, 2 ek hidegen sajtolt dióolaj

Fűszerezés:, 1 mk köménymag, 1 mk koriandermag, 1 mk fekete bors, 1/2 mk kurkuma, szárított chili, só, ízlés szerint

Elkészítés:
Fűszerezés: az egész hozzávalókat 2-3 percen át száraz serpenyőben pirítsuk meg. Hagyjuk kihűlni, majd őröljük meg – én mozsárban törtem meg –, keverjük össze a kurkumával, és adjuk hozzá az apróra vágott chilit. 

Keverjük össze a fűszereket az olvasztott vajjal és az olajjal.


Forgassuk a megtisztított, megmosott és megszárított zöldbabot a fűszeres olajban. Én ehhez a babot beleraktam egy fagyasztózacskóba, ráöntöttem az olajos fűszerkeveréket és jól összeráztam. Nálam ez jól bevált módszer, minden sütőben készült zöldséget így vonja be a legjobban az olajos-fűszeres vaj. És nem mellesleg nincs mosatlan edény.
A babot borítsuk egy sütőpapírral bélelt tepsire, sózzuk meg, és 220ºC fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt süssük meg. Ne süssük túl, maradjon roppanós.

Ez így szárnyasokhoz csodás köret, különböző mártogatósokkal kitűnő előétel, vagy főtt tojással egy könnyű vacsora. 


2015. augusztus 24., hétfő

Amuse bouche - kovászos uborkából


Először Brüsszelben „találkoztam” az amuse bouche-al – szó szerint a „száj szórakoztatójának” fordíthatjuk – a Les Papilles-ban, ami, ha jól emlékszem, egy korty hideg, fahéjas almaleves volt. Egyfajta üdvözlőfalat/korty, a séf aznapi ajánlata, amivel üdvözli a vendéget. Természetesen ezt is a franciák találták ki. Ez lehet egy korty különleges leves, egy falatnyi szendvics, vagy egy kanálnyi saláta, és az előétel előtt kínálják. Széles a skála, a konyha jellegétől és a séf fantáziájától függ. Elegáns helyeken a menüsor része.


Én most kovászos uborkából készítettem egy jéghideg amuse bouche-t. Fogyasztása nyáron, nagy melegben igazi felüdülés.

Hozzávalók: 1 közepes kígyóuborka, 200 g, 5-6 kis kovászos uborka, 200 g, 200 ml kovászos uborkalé, 150 ml kaukázusi kefir, friss kapor, rózsabors – ízlés szerint

Elkészítés:
A kígyóuborkát hámozzuk meg, reszeljük le, sózzuk, be. Hagyjuk állni a sóban 4-5 percet, ezután nyomkodjuk ki, és a szintén lereszelt kovászos uborkával együtt turmixoljuk össze. Adjuk hozzá a kovászos uborkalevet és a kefirt. Még egyszer jól turmixoljuk össze. Legalább egy órára tegyük a a hűtőszekrénybe.

Tálaljuk jéghidegen, friss kaporral és/vagy rózsaborssal megszórva.